Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Kirpik nasıl oluşmuş olabilir?

Göz ışığa duyarlılıktan, kulak sese vs peki kirpikler nasıl oluştu yani gözlerimizi sineklerden koruyan kıllar üstelik vücudumuzun herhangi bölgesindeki kıllar gibi de değiller. Dış etken olan sinekler vücuda nasıl bir etki yapmış olabilir ki vücudunuz bunlara karşı bir koruma mekanizması oluşturmuş olabilir?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Georgia Institute of Technology'den bir grup bilim insanı kirpiklerin memeli türlerinde ne işe yaradığını anlamak için çalışma başlattılar. Çalışma çerçevesinde araştırmacılar yapay kirpikleri rüzgar tüneli içerisinde test ettiler.

Ekip küçük bir rüzgar tüneli oluşturdular ve üç tür yapay kirpiği ( insan saçından yapılmış ) teste tabi tuttular. Her halkanın içerisinde dört milimetre (mm) derinliğe sahip küçük bir alüminyum disk bulunuyor. Araştırmacılar disklerin içerisini su doldurarak göz yuvarlağının yüzeyine benzer bir bir yapı oluşturuyorlar. Daha sonra, rüzgar tünelinde, bu göz yuvarlağına benzeyen yapılara 10 dakika boyunca hava üflüyorlar ve bir yandan da su dolu diskin ağırlığını ölçerek buharlaşmayı hesaplıyorlar. Hava geçirmez halkada en az buharlaşma meydana geliyor fakat görüşün büyük bir bölümünü de engelliyor. Göz yuvarlağına en kolay görüşü sağlaması açısından en iyi kirpikler insanda bulunuyor.

Neden Kirpiklerimiz Var?
Neden Kirpiklerimiz Var?
Neden Kirpiklerimiz Var?

Kirpiklerin, gözü; toz, polen ve diğer partiküllerden koruyup korumadığını anlamak için yapılan bir başka testte, araştırmacılar diskleri çıkararak, alt kısma emici kağıtlar koydular. Sonrasında kağıdın etrafına yapay kirpikleri yerleştirdiler ve tekrardan rüzgar tüneline soktular. Partiküllere benzetebilmek adına araştırmacılar yoğun bir sis ayarladılar ve tünel içerisine doğru gönderdiler. Bu testlerde kağıt deneme öncesinde ve sonrasında fotoğraflandı.

Araştırma neticesindeki bulgular ise şu şekilde: kirpikler havada uçuşan tozların göz yuvarlağına ulaşmasını yüksek oranda düşürüyor ve göz sıvısının buharlaşmasını engelliyor. Hatta uzun kirpikler daha etkili çalışıyorlar. Peki bu insanların gözlerini korumak için kozmetik kirpiklere mi dönmeliler anlamına mı gelir? Makaleye göre; araştırmacılar bunun ekstra araştırma gerektiren bir alan olduğunu söylüyorlar. Öte yandan makalede; az boşluklu yapıya sahip yapay kirpik kullanımının göze ekstra bir koruma sağlayabileceği ve bununla birlikte de göz kurumasının azaltılabileceği yazılmış.

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın