Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı kirpiklerin görevini anlamak istiyordu. Bu doğrultuda yapay kirpikleri bir rüzgar tüneline sokarak test ettiler.

Bir mühendislik öğrencisi olan Guillermo J. Amador’un liderliğini üstlendiği ekip ufak bir rüzgar tüneli oluşturdu ve yapay kirpikleri test etti. Bu kirpiklerinden birisi bildiğimiz insan saçından yapılma kirpik, bir tanesi sentetik ağ ve bir tanesi de su geçirmez kağıt. Her halkanın içine küçük aluminyum diskler yerleştirildi.

Araştırmacılar diskleri su ile doldurdular, bu şekilde göz yuvarlağının yüzeyini taklit etmiş olacaklardı. Bunları tünelin içerisine koyduktan sonra yapıların içerisindeki suyun buharlaşma miktarlarını ölçtüler. En az buharlaşma su geçirmez kağıtta oldu, fakat bu yapı görüşü engelliyordu. Yapılar tüm kriterlere göre kıyaslandığında tabii ki en uygun yapı insan saçından yapılan kirpikler oldu. Yani bizim sahip olduğumuz kirpikler.

Yapay kirpikler ve hava tüneli. Görsel hakkı: Guillermo J. Amador et al

 

Yapılan bir diğer kıyaslama ile de insan kirpiklerinin, gözü kirden polenden ve diğer yabancı parçalardan, diğer yapılara nazaran daha iyi koruduğu ortaya çıktı. Bunu ölçmek için ise ekip yapay kirpikleri bir kağıdın etrafına yerleştirdi ve tünele geri koydu. Nemlenmeyi ayarlamak için yoğun sis kullanıldı ve bu sisi tünelin içine gönderildi. Bu testten önce ve sonra kirpiklerin yerleştirildiği kağıdın fotoğrafı çekildi.

Sonuçlar şöyle: Gözün genişiliğinin üçte birini oluşturan kirpikler göze gelen havanın yarısını kesiyor ve gözde olan buharlaşmanın yarısına engelliyor. Öyleyse insanlar kozmetik kirpiklere dönüş yapmalı mı? Bunun cevabı için henüz erken. Çünkü daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Fakat şunu da ekliyor ekip,

Az delikli ve kavisli kirpikler takmak daha fazla koruma sağlayabilir ve göz kuruluğunu azaltabilir.


Yazan: Kelsey D. Atherton

Görsel: Steve Jurvetson via Flickr CC BY 2.0

Kaynak: Bu yazı PopSci sitesinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder