Sorulara Dön
11
Psikoloji & Psikiyatri

Kendi dış görünüşümüzü genellikle beğenme eğilimindeyken, neden kendi sesimizi beğenmeme eğilimindeyiz?

Genellemek elbette doğru olmaz, kendi sesini beğenenler de olabilir, kendi dış görünüşünü beğenmeyenler de olabilir, ya da her ikisi de ya da başka bir şey. Ama çoğu insanın kendi sesini beğenmediğini görüyorum genellikle (özellikle ses kayıtlarında.). Dış görünüşümüzü ise aynada bazen çok beğenebiliyoruz ama kamerada beğenmeyebiliyoruz.

2
343 görüntülenme
Hatırla (6)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar

Beynimiz, simetri kavramına oldukça hassastır. Ayna, benzersiz simetrisiyle yansıttığı görüntüde kendi görünüşümüzün tersini yansıtır. Mesela sağ gözünüz sol tarafta gözükür. Dolayısıyla aynaya baktıça yüzümüzdeki asitmerik durumlar gittikçe gözünüzde normalleşmeye başlar. Ancak kamera açılarında (ve özellikle ayna özelliği kullanılmıyor ise) görüntü yansımanızı tam yansıtmıyor olabilir ve bu durumda yüzünüzdeki asimetri aynadan farklı olarak gözünüze daha çok batar. Elbetteki sonucunda görüntüyü de kanıksayacak ve asitmetrinin belirginliği dolayısıyla görüntü hoşunuza gitmeyecektir. Sadece ayna efekti de değil ışık, açı ve başka çeşitli ortam şartları da görüntüyü etkiler bu durumlarda da asimetri belli olacaktır.

Sesinizde de benzer durum geçerlidir. Ses kayıt cihazları sesinizin kusursuz bir kaydını yapamaz. Gün içerisinde konuşurken sık sık kendi sesinize marus kalırsınız. Bu duruma beyniniz öylesine alışırki ses kaydındaki küçük pürüzler bile anlaşılmaya başlar. Çevredeki seslerin mesela varsa yankılanmanın etkisiyle sesiniz kulağınıza oldukça yabancı gelir ve kendi sesinize benzetemeyip rahatsız olursunuz.

Sonuç olarak aynada marus kaldığınız görüntü ve normal zamandaki sesiniz beyninizde o kadar normalleşir ki mükemmel olmayan cihazlarımızdaki çok küçük pürüzleri bile ayırt edebilir duruma gelirsiniz. Bu kavrama Marus Kalma Etkisi denir ve Evrim Ağacının web sitesinde de bu yazıya buradan veya aşağıdaki kaynaktan da ulaşabilirsiniz. Aslında kötü gözükmüyorsunuz veya sesiniz kötü değil sadece herkes gibi hassas bir beyniniz var o kadar.

574 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
11
Paylaş
11
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Çağrı Mert Bakırcı. Maruz Kalma Etkisi. (24 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bence insanın sesini beğenmemesinin sebebi şunlardır:

insanın gözü her zaman yukarılarda olmasıdır. Kendisinden iyi seslere bakar ve sesini beğenmez.

Bir de insan kendisini beğenmeme eğiliminde olduğunu düşünüyorum. Bu sebeblerden dolayı insan kendi sesini beğenmez. (Başka sebebleride olabilir tabi)

2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et