Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Kulaoğlu
Üye
3

Kediler neden üzerine gelen araçtan kaçmazlar?

Bir kediyi sevmek isterseniz büyük ihtimalle kaçacaktır. Fakat üzerine hızlı bir şekilde araç gelirken öyle dona kalıyorlar. Şok etkisi olduğunu düşünüyorum. Evrim neden bu özelliği elemedi, eleyecek mi? Bu özelliğin avantajı nedir?
282 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Mehmet Göksu
Mehmet Göksu
25K UP
Otodidakt

Kediler karşıdan gelen bir araç karşısında donup kalabilirler çünkü evrimsel olarak arabaları bir tehdit olarak algılayacak şekilde adapte olmamışlardır. Kediler kentsel ortamlara özgü değildir ve hızlı hareket eden araçlara tepki verecek şekilde evrimleşmemiştir. Ayrıca, karşıdan gelen bir arabanın sesi bir kedi için hemen tehlike olarak algılanmayabilir.

Ayrıca, donma davranışı, kediler de dahil olmak üzere birçok hayvanda algılanan tehlikeye karşı yaygın bir tepkidir. Bir hayvan bir tehdit algıladığında, özellikle kendisinden çok daha büyük cüsseli bir avcı tarafından tespit edilmekten kaçınmanın bir yolu olarak donmayı seçebilir. Bu içgüdüsel davranış, kedilerin karşıdan gelen bir araç karşısında neden donup kaldıklarını açıklayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Zaman içinde kedilerin araçları bir tehdit olarak algılayacak ve buna göre tepki verecek şekilde evrimleşmesi mümkündür. Ancak, evrim yavaş bir süreçtir ve bu tür değişikliklerin gerçekleşmesi birçok nesil alabilir. Otomobillerin yaygın kullanılmaya başlanmasının üzerinden 100 yıl bile geçmedi. 6-7 kedi nesli sadece arabaları gördü. Bu, evrim açısından anlamlı bir süre değil. Böyle bir adaptasyon için belki yüzlerce nesil gerekecek.

Bu özelliğin avantajı açısından bir şey söylemek zordur. Donma davranışı kedilerin avcılar tarafından tespit edilmekten kaçınmasına yardımcı olabilir, ancak karşıdan gelen araçlar bağlamında herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığı belirsizdir. Bu davranışın, kedilerin genel olarak algılanan tehditlere yanıt vermek üzere evrimleşme biçiminin bir yan ürünü olması mümkündür.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yunus BİLECE
Yunus BİLECE
10K UP
Öğrenci

Aynı anda çok fazla duyusu alarm veriyor ve beyni aşırı yükleniyor. Gürültü, ışık, görüntü özellikle görüntü e zaten orada kaç veya savaş mekanizmasının sonucu olarak kanda dolaşan adrenalin filen hormanlar da var amigdala vermiş coşkuyu tüm bunlar kediyi öyle bir strese sokuyor ki beyni artık bununla başa çıkamıyor ve kendini kapatıyor. İnsanlarda da aynısı olabilir. Bu kendini kapatma beynin geliştirdiği bir karşı koyma mekanizması evrimsel olarak balataları sıyırmamaya yarıyor, ama arabanın karşısında durduğunda devreye girmesini isteyeceğin bir şey değil tabi ama bundan daha beteri bile olabilir duyular öyle bir karışır ki belki kapatmak yerine beyin kendini açık tutar ve kedi yanlış yöne doğru gittiğini anlamadan arabanın altına üzerine bile gidebilir hatta belki tekerin üzerine gider kurtulabileceği yerde bile kurtulamaz. Söz gümüşse sükut altındır mekanizması diyelim biz buna. Duyuların birbirine karışması sinstat videosu vardı evrim ağacının onu izlersen oradaki gibi birbirine karıştırabiliyor beyin duyuları sinestat olmasan bile karıştırabilirsin böyle bir stress ve kaos durumunda duyularını.

Burada bahsettiğim kedi şehir kedisi arabanının ona ne yapacağını da biliyor kaçması gerektiğini de ama öküzün trene baktığı gibi durup bakıyor.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Kahvenin Kalitelisini Nasıl Anlarsınız? | Evrim Ağacı Kahvesi ile Tanışın!
Kahvenin Kalitelisini Nasıl Anlarsınız? | Evrim Ağacı Kahvesi ile Tanışın!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close