Sorulara Dön
0
Etoloji & Zooloji

Kediler neden sıvı gibidir?

Genel olarak internette görülen fotoğraflda herhangi bir kabın içerisine girdiklerinde tam olarak o kabın şeklini almış gibi duruyorlar. Bir kedi sahibi olarak kedimin bazen birkaç yere girdiğini fakat girdiği yerlerin boyutuna oranla daha küçük olduğunu gördüm. Bu durum sadece kedilere özgü bir kabiliyet mi, bunun sebebi nedir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle belirtmeliyim ki bu konu üzerine Çağrı abinin yazmış olduğu bir haber zaten mevcut. Kaynak kısmına ilgili içeriğin adresini ekleyeceğim. Bu sayede konuyla ilgili daha fazla bilgiye ve kaynaklara erişebilirsin.

Yine de kısaca özet geçmek gerekirse kedilerin katı veya sıvı olup olmadığı aslında bir internet geyiği, bilimum forumlarda halihazırda yıllarca tartışılmış bir konu, dolayısıyla yalnız değilsin. Hatta Marc-Antoine Fardin adlı bir fizikçi işi bir adım öteye götürmüş, bu konu hakkında bilimsel bir makale hazırlamış ve kedilerin hallerinin duruma göre katı veya sıvı olarak değişkenlik gösterebileceği sonucuna ulaşmış.

Soruna gelecek olursak eğer, çok çok kısa bir şekilde açıklayacak olursam; bir maddenin halini belirleyebilmemiz için iki şeye ihtiyacımız var: Durağanlaşma süresi ve deneysel süre. Bu iki sonucu birbirine böldüğümüzde ortaya çıkan sonuca Deborah sayısı diyoruz. Eğer Deborah sayısı 1'den küçükse söz konusu madde akışkan/elastik, 1'den büyükse katı/viskoz bir halde bulunuyor demektir.

Kediler -takdir edersin ki- varoluşları ve kişilikleri gereği son derece hiperaktif canlılar. Dolayısıyla bu bahsettiğim Deborah sayısı kedilerde sık sık değişkenlik gösterebiliyor. İşte bu nedenle kedilerin hali duruma göre değişebiliyor.

Fardin daha sonra bu çalışmasıyla 2017 IG Nobel Ödülü'nün de sahibi olmuş. Kendisi ayrıca ödülü aldıktan sonra konuyla ilgili özet niteliğinde ek bir blog yazısı daha yazmış ve neden böylesine absürt bir konuyu kendisine hedef belirlediği sorusuna da yanıt vermiş. İlgili içeriği kaynak kısmına ekledim.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Çağrı Mert Bakırcı. 2017 Nobel Ig Ödülü, Kedilerin Sıvı Olduğunu İspatlamaya Çalışan Araştırmaya Verildi!. (24 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Marc-Antoine Fardin. Answering The Question That Won Me The Ig Nobel Prize: Are Cats Liquid?. (11 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2021. Alındığı Yer: PBS News Hour | Arşiv Bağlantısı
  • Sibel Çağlar. Neden Kediler Olması Gerektiği Gibi Katı Değil De Sıvıdır?. (23 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Matematiksel | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın