Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Karanlığın hızının ,ışığın hızını aşabilmesi olası mıdır?

Karanlığın hızı ile ışığın hızı arasındaki ilişki

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Karanlık ışıktan daha hızlı değildir! Evrendeki en hızlı şey ışık hızıdır. Ve Einstein'ın İzafiyet Kuramı da bunu söylemektedir. Aslında karanlık denilen şey bir "madde" değildir. Biz fizikçiler aslında ışığın yokluğuna "karanlık" deriz.

Karanlığın ışık hızından daha hızlı olmadığını göstermek adına bir düşünce deneyi yapalım. Bildiğmiz üzere yıldızımız olan Güneş'ten gelen ışınlar yaklaşık 8 dakika sonra bize ulaşır. Aslında biz Güneş'e baktığımızda 8 dakika öncesini görürüz, o andaki Güneş'i değil! Çünkü ışık hızı sınırlıdır ve saniyede yaklaşık 300.000 km dir.

Şimdi can alıcı soru şu: Eğer Güneş'imiz bir anda patlayıp yok olsa, artık ışık kaynağı da olamayacağından, Güneş Sistemi'miz aniden mi kararır? Yoksa 8 dakika sonra mı?

Cevap 8 dakika sonra. Çünkü Güneş patlamadan hemen önce üretilen ışık ışınlarının bize ulaşması 8 dakika sürer. Yani 8 dakika gecikmeli gelir. Dolayısıyla Güneş patlasa bizim bundan 8 dakika sonra haberimiz olacaktı.

Yukarıda ay ve parmak örneği, oklid uzayında geçerli olup, üçgen benzerliği kullanılmıştır. Yukarıdaki örnek doğru bir örnek olup ama yanlış yorumlanıp karanığın ışıktan daha hızlı olduğu gibi yanlış bir sonuca varılmıştır.

Ya da başka bir örnek, optik dersinde anlatılan bir örnek olup, eğer karanlık ışıktan hızlı olsaydı, cismin gölgesi, daha henüz ışığın cisme ulaşmamasından önce ortaya çıkmalıydı. Ama gerçekte böyle olmaz. Önce cisme ışık ışınları çarpar ardından cismin gölgesi oluşur.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eleştirel düşünce bir angaryadır. Doğuştan veya kolay kolay gelmez. Bu emeğin meyveleri genç zihinlere tattırılmazsa, onlar da hiçbir zaman bu meyveleri hasat etmeyeceklerdir. Her çocuk atomun şaşırtıcılığı ile donatılmalıdır, sihrin esareti ile değil.”
Perry DeAngelis