Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Karadeliğin içine bir kablo ile atlasak, bilgileri kablo ile karadeliğin dışına gönderebilir miyiz?

321 görüntülenme
Karadeliğin içine bir kablo ile atlasak, bilgileri kablo ile karadeliğin dışına gönderebilir miyiz?
Karadeliğin içine bir kablo ile atlasak, bilgileri kablo ile karadeliğin dışına gönderebilir miyiz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı...

Çok güzel bir soru.

Sorunun güzelliği sıra dışı olmasından değil, altında yatan fizikte aslında.

Hemen hemen hepimiz biliyoruz ki karadelikler evrenin dokusunu büküyor ve bükülme öyle bir hal alıyor ki, olay ufkunu geçtikten sonra hiç bir şey bu bükülmenin üstesinden gelemiyor. Ne hız, ne de kütle buna karşı koyabiliyor. Tabi ki hayalimizde bunu canlandırırken, her şeyi yutan dipsiz bir kuyu gibi düşünüyoruz ve bu analoji bizi yanlış düşünmeye sevk ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Soruna gelirsek, kablo ile olay ufkunu geçsen bile hiç bir sinyal o kablodan geri dışarı çıkamaz. Göndermeye kalksanız bile sinyal karadeliğin merkezine doğru yol alacaktır, dışarı doğru değil. Olay ufkundan sonra hiç bir şey çalışmaz. Işık hızından daha hızlı hareket etseniz bile yine de olay ufkundan çıkamazsınız.

O zaman sinyal göndermeyelim, gözlemciyi kablo ile geri çekelim, o bize anlatsın içeride ne var dersen, kabloyu çekmek için gerekli kuvvet sonsuz olur. Zaten büyük ihtimalle kablo veya probe olay ufkunu geçer geçmez atomlarına ayrılacaktır.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emre Demir
Astrofizik meraklısı

Karadelikler uzay ve zamanı o kadar büküyor ki herhangi bir gözlemci veya herhangi bir nesne daha olay ufkunu geçemeden atomlarına ayrılır ve ölür o yüzden bırakın içeriden bilgi almayı içeriye sağlam bi şekilde girmek bile imkansız

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close