Sorulara Dön
7
Etoloji & Zooloji

Kapalı havzalı göllerde yaşayan balıklar o göllere nasıl gelmiştir?

Kapalı havzalı göllerin içinde yaşayan balıklar bu göllere insan vasıtasıyla mı getirilmiştir yoksa atmosferik olaylar ile mi gelmiştir veya başka bir şekilde mi?

2
1,533 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Göçmen kuşların bilinçli veya bilinçsiz yedikleri balık yumurtalarını (bazen balıkla beraber) sindirim sistemlerinde taşıdıkları ve göç yolları üzerindeki bazen kapalı da olan su havzalarında dışkılamak suretiyle bıraktıkları teorisi bir çalışma ile de desteklenmiş. Ördekler üzerinde yapılan çalışmada ördekler balık yumurtslarıyla beslenmiş ve daha sonra dışkıları yeterli sıcaklıkta inkübe edildiğinde yumurtalardan balıkların çıktığı görülmüş.

1,401 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Göç Eden Kuşların Dışkısında Bulunan Balık Yumurtası. (12 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bu soruyu 2 faklı yönden ele alırsam.Şöyle cevaplayabilirim:

1)Havzası açık olup sonradan kapanan göl:

-Zaten zamanında bağlantısı olan akarsu veya deniz gibi yerlerden suyun sıcak veya tuzluluk oranı gibi değişkenlere bağlı olmakla beraber balıkların göle olan transferi buradan rol oynar.Yer altındaki sızıntılarla ve akışlarla oluşan bir göç de söz konusu olabilir.

2)Oluşumundan bugüne hep havzası kapalı olan göl(çok küçük bir olasılık olsa da):

Su,bir canlının varoluşsal gerekliliklerden biridir demek pek de yanlış olmaz.Kurbağalar başta olmak üzere bazı canlıların oluşması için bir su birikintisi yeterlidir.Söz konusu bu gölün bir ekosisteme bağlı olduğu düşünülürse,o ekosistemdeki bazı canlıların bu su birikintisi(göl) ile etkileşimi epey fazla olacaktır(Su içme gibi temek ihtiyaçlar vs.).Bu su birikintisinde birçok plankton benzeri tek veya çok hücreli organizmalar çok rahat bir şekilde oluşur.Bu ekolojik çeşitliliğin de bir sonucu olarak oluşan rekabet sonucunda balık türüne ait evrimsel temeller sağlanmış olacaktır diye tahmin ediyorum.Balığın evrimsel tarihine %100 hakim değilim ama bu jeolojik oluşumun evrimsel oluşumlara olan etkisini bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım.Eğer balığın evrimine dair doğru bir araştırma yaparsanız bu yazdığım yoruma daha net bir bakış sağlayabiliriz.

Teşekkürler,İyi günler...

1,253 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın