Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Kafamızda yaşanıyor olması onun gerçek olmadığı anlamına mı gelir?

Dumbledore'un sorusunu ben de size sorayım istedim. Fantastik kitaplara bayılırım. İçlerindeki hiçbir şeyin gerçek olmaması üzücü. Ancak kafamızda olması, gerçek olmadığı anlamına mı gelir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Kısa cevap evet.

Hatta bu durum, herkesin gerçekliğinin öznel olmasına yol açacak kadar belirleyici bir gerçek izolasyonu durumu.

Bu Reklamı Kapat

Herkes kendi gerçekliğini kabulleniyor, ancak bu gerçeklik düzeyini asla bilemiyor. Değerlendirecek hiçbir referans yok. Kişinin kendi gerçekliğini denetleyecek referansı da olmadığı için, fizik evrenin gerçekliğini sorgulamak bile geri planda kalıyor öznenin yanında.

Dış uyaranların dolaylı yollarla (dönüşerek) sinir sisteminde yorumlanması ve yoğun manipülasyonu sonucunda elde edilen uyarıların yapı olarak gerçeklikleri zaten sorunluyken, bir de uyaran kaynağını sorgularsak (ki bunu asla yapamayız çünkü sinir sistemi dışında bir yolla bunu sağlayamıyoruz) çaresizliğimizi daha iyi anlarız.

Bu Reklamı Kapat

İçinde bulunduğumuz gerçeklik her ne düzeyde ise, bizim bunu kabullenmemizin gerekliliği ön planda olduğu için gerçeklik düzeyi önemini kaybediyor.

Yani bizim gerçekliğimiz tamamen sanal da olsa, biz bu gerçeklik düzeyine göre uyumlanmış durumdayız. Bize göre bu kurallar geçerli ve hakim. [1]

163 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Paul Tillich. Existential Philosophy. (13 Ocak 1944). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2022. Alındığı Yer: https://www.jstor.org | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Eğer ki bir insan dış dünyadaki gerçekliği karşılamasada düşüncesinde oluşturduğu herşeyi aslında yaşıyorsa bu o kişinin kendi gerçekliğidir. Dedigim gibi bunu kendisi öznel olarak yaşar çünkü. Zihnindeki 'dünya' kişinin kendi gerçekliğidir.

Bu açıdan zihin kendi gerçekliğini yaşayacak deneyimleyecek bir yapıdadır.

Bu Reklamı Kapat

Görmek dedigimiz eylem bile dış dünyadaki ham veriye dayanmaz. Kişinin beynindeki veri tabanı baktığı şeyde gördüğünü belirler. Çünkü zihin her durumda dış dünyadan veriyi alır icsellestirir ve bu sırada kendi zihin dünyasındaki bakışını anlamlandırmalarını bu dış dünya verisine ekler. Bu açıdan iç gerçeklik ve dış gerçeklik özünde birbirinden ayrılır. Çünkü zihin gördüğü şeyleri her durumda icsellestirir yani onu kendi hayal aleminde algılar hale getirir. Gören göz mü beyin tartışması bu bilgiler ışığında aslında önemli bir konudur. Çünkü dediğim gibi dış dünyadan alınan veri beyinde ham şekilde yorumlanmaz. Beyin kendi veri tabanına göre dış dünyadan gelen veriyi anlamlandırı şekillendirir ve kişiye öyle sunar. Beynin ham veriye kendi bilgisini ekledigine dair bilimsel açıklama ekteki kitapta açıklanmıştır. [1]

(Buna bir örnek vermek gerekirse mesela kağıt üzerine çizilmiş herhangi bir görüntü iki boyutlu olmasına rağmen biz resmi üç boyutlu görür ve algılariz. O kadar ki beyin üç boyutlu görmeye o kadar alışmıştır ki bir resmi iki boyutlu görmek çok zordur. Bu iki boyutlu görmeyi başaran kişiler çok iyi üç boyutlu resimler cizebilirler. Çünkü iki boyutlu çizgilerin açısını üç boyutlu görme bakımından çok iyi ayarlarlar. Sadece kağıt uzeri değil TV ekranındaki görüntüler de özünde iki boyutlu bir yüzey olan ekranda görüntülenir ama beyin bunlari üç boyutlu deneyime o kadar alışmıştır ki direk bize üç boyutlu ya çevirerek sunar. Bu da beynin ham veriyi kendi deneyimlerine göre işleyip sunduğuna en iyi örneklerden biridir. )

Bütün bu veriler bize kişinin kendi zihin âleminde kendi gerçekliğini yaşayıp deneyimledigini gösterir. Bu da o kişinin düşüncelerinin ne kadar dış dünyadan kopuk bile olsa kendi gerçekliği olduğunu ve bunu yaşadığını, zihnin bu şekilde kendi gerçekliği içinde yaşama veya insana yaşatma potansiyeli olduğunu gösterir. Zaten Kualia problemi de bu durumun sonucudur. Benim gördüğüm kırmızı sizin gördüğünüz kırmızı ile aynı anlamı veya etkiyi ifade etmeyebilir. Kırmızı sizde beyninizin veriyi işleme şekli ve veri tabanı nedeniyle bambaşka bir algı ile daha doğrusu algıya eklenen bilgi ile anlamlandırılabilir. Yani Kualia problemi de aslında her zihnin kendi gerçekliğine hapis olduğu gibi bir sonuca çıkar. Hiç kimse kendi deneyimlerini başkasına aktaramaz yaşatamaz. Bu yüzden de bu Kualia problemi ortaya çıkar.

Kaynaklar

  1. D. Eagleman. (2013). Incognito - Beynin Gizli Hayati. ISBN: 9786054729074.
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et