Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Işık hızına ulaşabilirsek neleri başarabiliriz?

Işık hızına bir şekilde ulaşılabilirse bu nasıl kullanılır? Bize nasıl bir yararı olur?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak Kızılca
Öğrenci

Işık hızına ulaşmak, bazı atom altı olaylar (mesela kuantum dolanıklık) haricinde mümkün değildir. Bunu en başta, artık herkes tarafından en az bir defa duyulmuş E=mc2 üzerinden düşünebiliriz. Kütleli bir cismin ışık hızına ulaşması onun enerjiye dönüşmesine yol açacaktır. Bu yüzden imkansız bir şeyden bahsetmekteyiz.

Varsayımsal yorum

Tüm Reklamları Kapat

Diyelim ışık hızına ulaştık, o zaman ne olurdu? Uzayı keşfetmemiz çok daha kolay olurdu. Hareketli cisimler için zaman daha yavaş akar, o kadar büyük hızlarda zamanın neredeyse duracağını düşünebiliriz ve bu, biz kısa ömürlü insanlar için bütün evreni gezme konusunda tek fırsatımız olurdu (tabii ileride insan ömrü uzatılmaz veya ölümsüzleştirilmezse) Bununla birlikte dünya dışı yaşam aramaları artık tamamlanmaya fırsat bulurdu, dünya dışından pek çok kaynak toplayıp hızlı bir şekilde dünyaya getirip kullanabilirdik. Dünya yaşanmaz hale gelirse yaşanabilir bir gezegen bulmamız ve ona ulaşmamız çok çok çok daha kolay olurdu.

Kaynaklar

 1. Ç.M.Bakırcı, et al. Işık Hızını Neden Geçemeyiz?. (29 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 6 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. İ.Güzelkaya. Hareketli Bir Nesne İçin Zaman Neden Daha Yavaş Akar?. (27 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 6 Haziran 2021. Alındığı Yer: Mühendis Beyinler | Arşiv Bağlantısı
 3. Veritasium. Kuantum Dolanıklık. (20 Ağustos 2017). Alındığı Tarih: 6 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 4. Z.Emecan. Işık Hızı Neden Aşılamaz?. (14 Nisan 2016). Alındığı Tarih: 6 Haziran 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close