Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Işık fotonlarının kütlesi yoksa nasıl oluyor da karadeliklerin kütleçekim gücünden kaçamıyorlar?

331 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cem Ergünay
Kuantum Fiziği İlgilisi

Kütleçekimini Newton fiziğindeki gibi iki cismin birbirini etkilemesi olarak düşünürsek, bu şekilde bir sorunla karşılaşırız. Ancak bu gerçekten bir sorun mudur? Belki de düşüncemizin temellendiği kabulü değiştirmemiz gerekiyordur.

Kütle çekimi iki cisim arasında doğrudan var olan doğrusal bir kuvvet değildir. Uzay-zaman dokusunun bükülmesi sebebiyle cisimlerin doğrultularındaki sapmadır. Bu sapma da aslında dışardaki bir gözlemci içindir, foton açısından bir sapma yoktur. O kendini hala düz gidiyormuş gibi görüyordur.

Genel göreliliği açıklayan bir görsel. Harekeli resim (gif) haline linkten ulaşabilirsiniz.
Genel göreliliği açıklayan bir görsel. Harekeli resim (gif) haline linkten ulaşabilirsiniz.
Sonsuz

Işığın kütle çekiminden etkilenmesinin sebebi Newton fiziğindeki gibi bir kütlesi olmasından değil, bir momentumu olmasındandır. Yani enerjisi sebebiyle genel görelilik kuralları ışığı da etkilemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Cevabımı çok uzatmamak için daha detaya girmeyeceğim çünkü belirttiğim kaynakta bu konu biraz matematiksel de olsa çok güzel bir şekilde anlatılmış. Yazının denklem kısımları olmasa bile konunun anlatmaya çalıştığı noktayı güzel açıkladığını düşünüyorum.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Fotonlar Kütlesizse, Kütleçekiminden Neden Ve Nasıl Etkileniyorlar?. (2 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğukan Özek
Doğukan Özek
1,204 UP
'Öğrenci'

Evrim Ağacı bundan 6 yıl önce buna cevap vermiş ama ben basit bir şekilde bir daha yazayım bize öğretilen kütle çekim yasası Newtonun bulduğu eski bir yasa basit nesneler için doğru fakat iş karadelik gibi şeylere gelince sıkıntı çıkıyor asıl olan şey karadeliğin uzayı bükmesi gergin bir çarşafa bir top bırakıyormuş gibi düşün aslında foton orada karadelikle direkt etkileşime girmiyor geçtiği uzayın kendisi karadeliği çekiliyor böylece foton da karadeliğe çekiliyor[1]

Kaynaklar

 1. ÇMB (Evrim Ağacı). Işığın Kütlesi Yoksa Neden Kütleçekiminden Etkileniyor?. (9 Mart 2017). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2023. Alındığı Yer: Facebook | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close