Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Işık bütün renkleri içerir mi? Işıkta bütün renkler var mıdır?

Işık ve renk ilişkisi nedir ? Işık neden beyaz görünüp aslında bütün renkleri içerir?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Işık aslında bir elektromanyetik radyasyondur. Radyasyon deyince birçok kişinin aklında aslında tehlikeli olan "iyonize edici radyasyon" geliyor. Fakat radyasyon (radiation) kelimesinin Türkçe karşılığı aslında ışımadır, ışıktır.

Elektromanyetik spektrumda bizim gözle gördüğümüz dar bir bölge var. Renk tanımımız yalnızca bu aralığı kapsıyor. Fakat daha düşük enerjili fotonlar olduğu gibi daha yüksek enerjili fotonlar da tıpkı bunlar gibi birer foton.

Neden beyaz oluyor sorusunun cevabı aslında beyazın tanımında saklı. Beyaz dediğimiz renk, tüm renklerin karışımından oluşuyor. Bu ışımanın doğasıyla ve gözümüzün bunu yorumlamasıyla alakalı bir durum. Kafa karışıklığına neden olan şey boyaları karıştırınca beyaz olmaması. Fakat Newton çarkı örneğine bakacak olursanız kafa karışıklığı gidecektir. Sanırım Rasyonalist'te en çok yazdığım konulardan biri bu, çünkü epey önemli olsa da neredeyse hiç bilinmiyor.

Newton çarkı örneği: https://youtu.be/lil4co0z7QA

Bir cisim sıcaklığından dolayı ışıma yapar, bu duruma kara cisim ışıması diyoruz. Bu ışımanın aşağıda göreceğiniz üzere bir dağılım şekli vardır.

Bir maksimum noktasına sahiptir ve cismin sıcaklığı arttıkça bu maksimum noktası düşük enerjili bölgeden (kırmızı taraftan), yüksek enerjili bölgeye (mavi tarafa) doğru kayar. Dolayısıyla ısınan bir cisim ilk olarak kırmızı görünür, çünkü en çok ışımayı kırmızıda yapar. Fakat bu ısınıp buna daha çok mavi eklendikçe, kırmızıya mavi karışmasıyla renk beyaza döner. Daha da ısınırsa mavi baskın gelir ve cisim mavi olur.

Bu nedenle soğuk yıldızlar kırmızı, mavi yıldızlar sıcaktır.

Daha iyi anlaşılması için yazdığım birkaç örnek yazıyı aşağıya ekliyorum. Özellikle "Neden yeşil yıldız yoktur?" yazısı konsepti anlamanıza daha iyi yardımcı olacaktır.

Öne Çıkarılan Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

  • Ö. Kayalı. Kara Cisim Işıması Nedir?. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Ö. Kayalı. Neden Yeşil Yıldız Yoktur?. (24 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Aralık 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

ışığın içindeki renkleri bilmemde her madde ışığı farklı yansıttığından dolayı renk farklıdır. Örneğin ağaç ışığı kahverengi yansıttığı için kahverengidir . Yani her madde nasıl ışığı yansıtıyorsa o rengi alır. Teşekkürler.

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et