Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Murat Boyraz
Murat Boyraz
2,232 UP
Üye
0

Işığın evrende her yöne dağılıyor olmasından dolayı evrende gördüğümüzden daha az madde olduğunu düşünmeli miyiz?

Uzayın sadece dünyadan ve şuan mevcut karadeliklerden oluştuğunu varsayalım. Dünyadan uzaya doğru yayılan ışık önce A karadeliğinin etrafından dönüp dünyaya ulaşacak, sonra aynı ışık b karadeliğinden dönüp dünyaya ulaşacak ve bu şekilde evren içerisinde sürekli dönüp dolaşıp bizim evrenin her yerinde ışık görmemize sebep olmaz mı ?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Olmaz.

Çünkü ışık, karadeliğin çevresinden dolaşıp bize geri gelmez. Karadelik, kendisine ulaşan ışığı emiyor ve yansıtmıyor. Karadeliğin olay ufku dışına denk gelen ışık da bir yansıtma etkisi yaratmaz. Bunu şöyle bir benzetimle anlatabilirim. Elinizdeki el fenerini, duvarda asılı duran bir aynaya tutarsanız bu direk geri yansır. Ama ışığın, duvara denk gelen kısmı aynen yansımaz, ancak biraz parlar. Duvardan yansıyan kısım, aynanın yansıttığına göre çok daha sönüktür. Bizden milyarlarca ışıkyılı uzakta bulunan bir karadeliğe gidecek olan ışık, geri dönecek kadar parlak olmaz. Ve zaten biz Dünya olarak biz gezegeniz. Işık saçmıyoruz. Güneşten bize gelen ışığı yansıtıyoruz. Bizim yansıttığımız ışık, Güneşin ya da bir yıldızın saçtığı ışığın yanında bir hiçtir. Yansıtılan ışık, çok da büyük olmayan belirli bir uzaklıktan sonra görülemeyecek kadar sönük kalır. Işık evrende ilerledikçe zaten enerjisini kaybediyor neticesinde, sonsuz biz gezinim teşkil etmez.

Fazla kavramsal konuştum ama bunların her birini ince matematiksel hesaplarla ispatlayabiliriz. En azından şuna eminim ki bizden çok da uzak olmayan yıldızların çevresinde dönen gezegenleri ancak kendi güneşlerinden bize gelen ışıkta yarattıkları gölgeleme etkisi ile görebiliyoruz. Yani ışık saçmaktan çok ışığı engellemeleri sebebi ile.

Tüm Reklamları Kapat

Işık, çıktığı kaynağın parlaklığı ile paralel olsa da sonsuz gezinime çıkan bir enerji değil. Mesafe arttıkça sönükleşiyor ve bir seviyeden sonra görülemez oluyor. Evren de en güçlü ışık kaynağını bile kaybedecek kadar büyük bir yer. Giderek de büyüyor.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close