Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

İpteki gerilmelerde nasıl oluyor da etki ve tepki kuvvetleri birbirini götürüyor?

Sürtünmesiz 3 kilogramlık bir X maddesine bir ip ile 2 kilogramlık Y cismi bağlanıyor ve Y'den +x yani sağ tarafa doğru 30N'luk bir kuvvet uygulanıyor. Buradaki T gerilme kuvveti yokmuş gibi sayılıyor. Neden? Basit bir soru ama cevaplarsanız sevinirim :)

4
40,752 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bir cizimle çözümü göstereyim.

kuvvet - hareket
kuvvet - hareket
İzzet

Çizimde sırasıyla X-Y den oluşan sistem ve hemen aklında bu bu sistemin tamamını temsil eden serbest cisim diyagramı var.

onun altında ise Y cisminin serbest cisim diyagramı var. burada gördüğünüz gibi T kuvvet var ve büyüklüğü 30N dan az.

onun altında ise Y cisminin serbest cisim diyagramı var ve aynı T kuvveti burada da görülüyor.

31,170 görüntülenme
3
Paylaş
3

İp her zaman çeker. Yorumlarda verilen şekilli örneği göz önünde bulundurarak şöyle bir yorum yapabiliriz :

Hem X cismini hem de Y cismini çeken ip birbirine zıt yönlü eş iki hareket yapmış olur. Bu sebeple bu durumlarda ip gerilmesini işleme dahil etmeye gerek yoktur.

17,702 görüntülenme
0
Paylaş
0

Sanırım sormak istediğiniz sistem bir arada hareket ediyorken aradaki T gerilmesine neden ihtiyaç duyulmadığı ile ilgili. Yoksa normal dinamik hesaplarından T gerilmesi olduğu basitçe anlaşılabilir.

Burada 2 kg ve 3 kg kütlesine sahip olan cisimler birlikte bir sistemi oluştururlar. Sistem ele alınırken hesaplamada aradaki bağlantıların sayısı ve üzerilerindeki gerilmeler önemli değildir. Fakat eğer sistemi parçalara ayırıp denkleme iplerdeki gerilmeleri de katarsanız bulduğunuz sonuç, ip gerilmesi olmadan bulduğunuz sonuç ile aynı olacaktır. Yani sistemin ortak ivmesini bulmak için ip gerilmesine ihtiyacımız yoktur.

Şöyle açıklayalım :

  1. İp gerilmesi dikkate alınırken ivme :

30 - T = 2 x a-sistem

T = 3 x a-sistem

2. İp gerilmesi dikkate alınmazken ivme :

30 = (3 + 2) x a-sistem

Görüldüğü gibi iki denklemin çözümünde de ivme aynı çıkar. Sonuç olarak T'yi her zaman dikkate almamıza gerek yoktur.

18,341 görüntülenme
0
Paylaş
0

Götürmüyor. Etki ve tepki kuvvetleri farklı cisimlere etki eder. Farklı cisimlere etki eden kuvvetler birbirini götürmez. Şöyle düşünelim:

İki eşit kütleli cismin makayle birbirini dengelediğini varsayalım. İpteki gerilme de T olsun. Bu durumda, toplam sistem düşünüldüğünde, iki cismin ağırlıkları sisteme etki eden kuvvetler iken, ip gerilmesi iç kuvvettir. İç kuvvetler sistem için hesaba katılmaz. Öyle olsaydı, cisimlerin atomlarının bile birbirine uyguladığı kuvvetleri ele almamız gerekirdi. Ancak tek bir cismi inceliyorsak, bu kez sistemimiz ip ve bir kütleden oluşur. Bu durumda T = mg yazarız. Çünkü bu kez iç kuvvet olmaz. Kısacası sistemi nasıl seçtiğinle ilgili durum.

8,322 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et