Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

İpteki gerilmelerde nasıl oluyor da etki ve tepki kuvvetleri birbirini götürüyor?

Sürtünmesiz 3 kilogramlık bir X maddesine bir ip ile 2 kilogramlık Y cismi bağlanıyor ve Y'den +x yani sağ tarafa doğru 30N'luk bir kuvvet uygulanıyor. Buradaki T gerilme kuvveti yokmuş gibi sayılıyor. Neden? Basit bir soru ama cevaplarsanız sevinirim :)
76,236 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
İzzet
Fizikçi

Bir cizimle çözümü göstereyim.

kuvvet - hareket
kuvvet - hareket
İzzet

Çizimde sırasıyla X-Y den oluşan sistem ve hemen aklında bu bu sistemin tamamını temsil eden serbest cisim diyagramı var.

Tüm Reklamları Kapat

onun altında ise Y cisminin serbest cisim diyagramı var. burada gördüğünüz gibi T kuvvet var ve büyüklüğü 30N dan az.

onun altında ise Y cisminin serbest cisim diyagramı var ve aynı T kuvveti burada da görülüyor.

36,087 görüntülenme
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Özgür Aras
Özgür Aras
25K UP
Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Sanırım sormak istediğiniz sistem bir arada hareket ediyorken aradaki T gerilmesine neden ihtiyaç duyulmadığı ile ilgili. Yoksa normal dinamik hesaplarından T gerilmesi olduğu basitçe anlaşılabilir.

Burada 2 kg ve 3 kg kütlesine sahip olan cisimler birlikte bir sistemi oluştururlar. Sistem ele alınırken hesaplamada aradaki bağlantıların sayısı ve üzerilerindeki gerilmeler önemli değildir. Fakat eğer sistemi parçalara ayırıp denkleme iplerdeki gerilmeleri de katarsanız bulduğunuz sonuç, ip gerilmesi olmadan bulduğunuz sonuç ile aynı olacaktır. Yani sistemin ortak ivmesini bulmak için ip gerilmesine ihtiyacımız yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Şöyle açıklayalım :

 1. İp gerilmesi dikkate alınırken ivme :

30 - T = 2 x a-sistem

Tüm Reklamları Kapat

T = 3 x a-sistem

2. İp gerilmesi dikkate alınmazken ivme :

30 = (3 + 2) x a-sistem

Görüldüğü gibi iki denklemin çözümünde de ivme aynı çıkar. Sonuç olarak T'yi her zaman dikkate almamıza gerek yoktur.

21,444 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Türk
Mehmet Türk
37K UP
Akademisyen

Götürmüyor. Etki ve tepki kuvvetleri farklı cisimlere etki eder. Farklı cisimlere etki eden kuvvetler birbirini götürmez. Şöyle düşünelim:

İki eşit kütleli cismin makayle birbirini dengelediğini varsayalım. İpteki gerilme de T olsun. Bu durumda, toplam sistem düşünüldüğünde, iki cismin ağırlıkları sisteme etki eden kuvvetler iken, ip gerilmesi iç kuvvettir. İç kuvvetler sistem için hesaba katılmaz. Öyle olsaydı, cisimlerin atomlarının bile birbirine uyguladığı kuvvetleri ele almamız gerekirdi. Ancak tek bir cismi inceliyorsak, bu kez sistemimiz ip ve bir kütleden oluşur. Bu durumda T = mg yazarız. Çünkü bu kez iç kuvvet olmaz. Kısacası sistemi nasıl seçtiğinle ilgili durum.

Tüm Reklamları Kapat

10,983 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kardelen Yavuz
Kardelen

İp her zaman çeker. Yorumlarda verilen şekilli örneği göz önünde bulundurarak şöyle bir yorum yapabiliriz :

Hem X cismini hem de Y cismini çeken ip birbirine zıt yönlü eş iki hareket yapmış olur. Bu sebeple bu durumlarda ip gerilmesini işleme dahil etmeye gerek yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

20,396 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close