Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
3

Intermittent fasting (aralıklı oruç) sağlıklı mıdır?

Özellikle ramazan ayının gelmesiyle sık sık duyduğumuz bu diyet yöntemi gerçekten sağlıklı mıdır? Doğru uygulandığı zaman sonuçlar nasıl gözlenir?

1
351 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrimsel süreçte kesinlikle her gün doymak yoktu. Her gün 2-3 öğün yemek hiç yoktu. Tarıma geçiş sonrası çok kişi yi ucuza doyurmanın sonuçları olarak insan işgücü kullanımı nedenli bir beslenme alışkanlığı değişimi oluştu zamanla. Ve bir çok otör e göre insanlığın içine düştüğü en büyük hata idi buğday a tutsak beslenme ve yaşama. Fabrika ayarlarımızdan uzaklaşmanın en büyük ve ilk aşaması olarak görülmekte. Bugün kronik ve dejeneratif hastaliklarda un seker sedanter yasam gibi ucuz ve konforlu yasam sekillerinin izlerini görüyoruz.

Açlık, evrimsel süreç açısından biyolojik bir ihtiyaç. Yemek nasıl bir ihtiyaç ise, aç kalınan süre de IHTİYAÇ metabolizma için.

Bu yoruma bağlı olarak aç kalsak daha iyi olur anlamında bir ihtiyaç değil.

Sindirim ve rejenerasyon iki ayrı süreç. Ve aynı anda yapilamiyorlar. Sindirim güneş batımıyla bitmiş, besin alımı sona ermiş olmalı ki, artık yenilenme süreci başlasın. Tamir edilecek dokularin onarimi, kanserli hücrelerin temizliği vs. Sorunlu hale gelmiş hücreler, diğer hücrelerce sindirilerek yedek parça olarak kullanılırlar. OTOFAJI denir. Ve bu önemli sistem de yoğun olarak aç iken çalışır. Sorunlu hücrelerin yeni hücreler ile değişmesi bir nevi fortifiye gibi eskimiş parçaların yenisi ile değişerek üst modele geçiş gibidir. Vücuda bunu yapmasına musade edecek süre verilmediğinde, eski hücrelerin kullanımı devam eder. Özellikle sigara şeker gibi zehirlerin temizlenmesi için harcanan kapasite, hücre yenilenmesini geri plana ittiği için 20 yıl sonra oluşması muhtemel sorunları erkene taşır. Bir de enerji üreten organeller mitekondrilerin de yenilenmesi aç süreçte olur. Bu da MITOFAJI. Görevini yerine getiremeyecek duruma gelmiş mitekindriler de sindirilir ve yenileri üretilir bu süreçte.

Diyabet ve kanserlerin hızlı artışı (hızlı kelimesi fazla iyi niyetli oldu ama olsun), yanlış kaynaklardan ve yoğun fazla beslenmenin sorgulanır hale gelmesini sağladı.

Normalde akşam 7 sonrasından sabaha kadar olan açlık bizim yenilenme sürecimiz için yeterli görülmekte. Modern dediğimiz yaşamda bunu pek göremediğimiz için aralıklı oruç daha bir önemli görülmeye başlandı.

Aslında yanlış kaynağı vücuda almaktansa ac kalmak çok doğru olacaktır. Öğün atlamanın faydaları konusu bütün otorlerin konsensüs olarak birleştiği bir konu. Orucun sadece hücresel düzeyde değil, daha bir çok konuda uzunfaydaları var. Çünkü fabrika ayarları buna uyumlu. Biz o kadar uzaklastik ki Homosapiens in yaşam biçiminden, aç kalmayı kötü bir şey zanneder olduk.

Nicola Tesla, henüz biyokimya hatta biyolojik bilimsel verilerin olmadığı dönemde bile bu konuyu kendince çözmüş inanılmaz şekilde. Az yemenin az metabolik atık üreteceğini ve bunun da uzun yaşamı sağlayacağını düşünerek ileri yaşlara kadar yaşamıştır. Kişilerin elektromanyetik alanlarının rezonansinin olası sonuçlarının önemini bilerek davranan bir dehanin bu korelasyonu düşünebilmesi şaşırtıcı değil sanırım.

607 görüntülenme
7
Teşekkür (5)
Paylaş
7

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çılgının delice spekülasyonlarını mı dinliyorum, yoksa yüce bir dahinin bilimsel çıkarımlarını mı? Doğrular nerede biter? Hata nerede başlar?”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku