Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanların "bu bana benziyor, şu da sana benziyor" söylemleri davranış bozukluğu mudur?

[Orijinal soru]: "bazen insanlar aa şu bana benziyor aaa şu da sana benziyor diye saçma sapan diyaloglara giriyolar sizce bu tarz diyaloglar hangi davranış bozukluluğundan ötürü kaynaklanıyor?"
203 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Elif Kavak
Elif Kavak
9K UP
Psikolojik danışman

İnsanları doğrudan davranış bozukluğuna sahip şekilde etiketlemek doğru değildir. Bir davranışın bozukluk olarak nitelenebilmesi için sürekli olması, zarar verici yönde olması, yaşa uygun olmaması ya da yaygın toplumsal değerlerle örtüşmeyecek şekilde davranılması gibi kriterlere sahiptir ve de tanısal özellik taşımaktadır.

'Şu davranış sende, bu davranış bende var' cümlesinin rahatsızlık verdiği görülmektedir. Bunun hangi bağlamda kurulduğu, rahatsızlık verenin ne olduğu tam anlaşılmamıştır. Ancak rahatsızlık duyduğunuz bir durum var ise karşı tarafa 'ben dili' kullanarak duygu ve düşüncelerinizi aktarmanız iletişim kanallarını açmanıza yardımcı olur. Kendinizi ifade etmenize karşın anlaşılmadığınızı düşünüyorsanız, ilgili kişi ile sınırlarınızı tekrar gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Konuya dönersek, sosyal psikolojide 'aktör-gözlemci hatası' adı verilen gözlem hatasına bakmak, belki sorulan soruya farklı bir açıdan bakılmasına ve anlaşılmasına olanak sağlayabilir.

Kişilerin davranışlarının anlamlandırılmasında içsel ve dışsal atıflar yapılır. İçsel süreçlere yönelik (kişilik, yetenek, ilgi, tutum, ihtiyaç vb) anlam yüklemeleri "içsel atıf"tır. Kişi dışında kalan şans, koşullar, diğer insanlar vb'ye atıf yapmak ise "dışsal atıftır". Bir kişinin davranışının anlamına, keyfi şekilde içsel atıfın yapılması ancak ilgili kişinin kendisini ise dışsal atıf yapıyor oluşu ile 'aktör-gözlemci hatası' meydana gelir. Kısaca gözlenen kişi ile gözlemci yorumları çatışmaktadır, uyuşmamaktadır. Örneğin: A kişisi taşı toprağı çok güzel diye il dışına çıktığını söylerken (dışsal atıf) B kişisi ise aslında bu durumun hava atmak için (içsel atıf) yapıldığına bağlar. İlgili durumda da anladığım kadarıyla böyle bir çatışma yaşanmış. Soru kökünden çıkarsadığım budur.

Tüm Reklamları Kapat

İlgili durumun yorumlanmasına yardımcı olabilecek bir diğer kavram 'Uyuşan Çıkarsamalar Kuramıdır.' Kişilerin tek bir davranışlarından yola çıkılarak o davranışın kişilikleri ile ne kadar uyuştuğu şeklinde yorumlama yapılmasıdır. Örneğin: Öyle olmadığı bilindiği halde tek bir sefere mahsus uygunsuz söz söyleyen kişiye 'patavatsız' denmesi.

Umarım cevap soruya cevap olmuş, farklı şekilde bakılmasına olanak sağlamıştır.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Cin/Şeytan Çıkarma Ritüelleri Gerçek Olabilir mi? | Çoklu Kişilik Bozukluğu
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Depremden Etkilenen Tüm Çocuklara Sesleniyoruz!
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close