Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanları yüksekten korkutan şey nedir?

Eğer güvenlik önlemi beni tatmin ediyorsa yüksekten kesinlikle korkmam, yüksek ortamda her şeyi yapabilirim. Fakat yüksek ortamdaki güvenlik tedbiri beni tatmin etmiyorsa bu yükseklik iki metre olsa dahi bacaklarım kilitleniyor. Bu yükseklik korkusu mudur, değilse bu fobiyi taşıyanları tam olarak ne korkutuyor?
652 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
212K UP
Astrofizik meraklısı

Düşmek.

Atalarımızdan bize miras kalan bir korkudur. Hayati önem arz eder. Fobi, yersiz korku demektir. Örneğin siz güvenli bir şekilde yüksekte durmaktan korkmuyorsunuz ama güvenli olmadığını hissettiğinizde, kalp atışlarınız hızlanıyor, terliyorsunuz, göz bebekleriniz büyüyor, açıkça korku belirtileri gösteriyorsunuz, normal olarak. Oysa, size güvenli olduğu söylesek bile, yine bu davranışları sergilerseniz, o zaman korkunuz bir fobiye dönüşmüş demektir. Yüksekte olmak, artık hayatınızı etkileyecek kadar sıkıntı verir size. Bu güvensizliğin bir sonucu olarak doğar. Hem kendinize, hem başkalarına hatta sizi güvende tutmaya yarayan ekipmanlara bile güvenmediğiniz için, korkunuz daha da artar.

15 cm yüksekliğindeki bir kaldırım taşı üstünde yürümekten pek korkmayız. Çünkü düşsek bile ciddi bir yaralanma riski çok azdır. İki metre yüksekliğindeki bir duvarda yürümekten korkarız, çünkü yaralanma riskimiz çok yüksektir ama eğer düşersek. Buradaki "eğer"in anlamı şudur:

Tüm Reklamları Kapat

İlk kez, iki metre yüksekliğindeki bir duvarın üstüne çıkarsanız, düşme riskiniz yüzde ellidir. Bunu sürekli tekrarlarsanız düşme riskiniz de ters orantılı olarak azalır ama asla sıfır olmaz. Her yürüyüşünüzde daha da adapte olursunuz. Böylelikle risk ne kadar çok olsa da, çok az düştüğünüz veya hiç düşmediğiniz için bu yüksekliğe alışırsınız. İşte bazı insanların, diğerlerinden daha rahat olmasının sebebi de budur.

Sizin yüksekliğe tepkiniz ise gayet doğal. Eğer bunu da yenmek istiyorsanız, çok klişe bir laf olan, "korkunuzun üstüne gidin" demekten başka da tedavisi yok.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close