Puan Ver
4
Puan Ver

İnsanlarda ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe ten renginin değişmesinin sıcaklık ve güneşle bir alakası varmı?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Evet güneşin sıcaklığı, daha çok ışığı ile ilgisi vardır. Derimizde bulunulan melanin pigmentinin faaliyetleri sonucu derimiz rengini alır. Evrimsel süreçte, Afrika savanasında tüylerimiz bizi terk ettiği zaman derimiz açık renkteydi. Afrika'nın kavurucu sıcağında, yüksek ultraviyole ışınlardan koyu ten rengine sahip bireyler korunabiliyorlardı. Ancak bu koyuluk güneşin koyu renkli cisimleri daha fazla ısıtması gibi değildir. Bu koyuluğu meydana getiren melanin pigmentleri güneşi absorbe ederek  biyokimyasal faaliyetler sonucunda güneşin zararlı ışınlarından vücudumuzu korur ve aşırı ısınmayı önler.

Daha yüksek enlemlere çıkıldığında ise açık ten rengi; azalan güneşi D vitamini sentezinde kullanma, folat moleküllerinin parçalanması vb. etmenler gibi nedenlerle yakalamak için seçilim baskısına maruz kalmıştır.

Böylece, bizlerin de oluşmasında temel rol oynayan çeşitlilik etmeni, ten rengi konusunda da bizlere binlerce farklılık bırakıyor. Farklı kalın.

Favorilerime Ekle
1

  6 milyon yıl önce İnsan-Şempanze soy hattı ayrımından sonra insan soy hattında ortaya çıkan bir mutasyona sahip insanlar yavaş yavaş savanaya geçiş yapıp fazla güneşe maruz kaldığı için seçilmiştir. İnsan ataları yaklaşık 2.5 milyon yıl önce tamamen savanada yaşamaya başlayınca, gün boyu güneşin altında kalan ve yiyeceklerini aramak için güneşin altında iki ayakları üzerinde gezinen insan atalarından kılları büyük dezavantaj haline gelmeye başlamıştır.

  Kılları dökülen insanın ataları gün boyu güneşin altında yaşamak zorunda kaldı, bu da sürekli UV ışınlarına maruz kalmaya sebep olmuştur. Güneş ışınları ayrıca folat tükenmesine sebep olmuş ve koyu renkli deriye sahip olanlar hayatta kalmıştır.

 280-350 bin yıl önce Afrika'dan ayrılan Homo sapiens'in deri rengi siyahtı ve kuzeye doğru gidildikçe güneş ışınına bağlı olarak deri rengi beyaza yaklaşmaya başladı Deri rengi beyaza yaklaştıkça Açık ten rengine sahip insanlar mor ötesi (UV) ışınlara maruz kaldığında yakalama olasılığı yükseldi. Böylece ihtiyaçları olan D vitaminini üretebildiler.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Anlamadığınız bilim size sihir gibi gelir.”
Christopher Moore
Geri Bildirim Gönder