Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

İnsanlar ve hayvanlar arasında organ nakli yapılabilir mi?

İnsandan başka bir hayvana ve ya hayvandan insana organ nakli yapılabilir mi? Yapılırsa organ düzgün çalışır mı? Örneğin insanlara en yakın hayvan olan şempanzeler ile insanlar arasında bir organ nakli yapılırsa nakil yapılan organ düzgünce çalışır mı?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konuda yürütülen çalışmalar bulunuyor.Örnek olarak zenotransplantasyon insan olmayan bir hayvan kaynağından canlı hücreler, dokular veya organlar veya insan vücudu sıvıları, hücreleri, dokuları veya organlarının bir insan alıcıya transplantasyonunu, implantasyonunu veya infüzyonunu içeren herhangi bir prosedürdür.Yaklaşık bir asırdır araştırma ve deney konusu olan ksenotransplantasyon, insandan insana nakil konusunda atılan adımlar sonucunda 1960'lı yıllarda bilim camiasında ciddi bir ilgi görmeye başlamıştır. 1963 ve 1993 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika'da hayvan donörlerinden alınan katı organların transplantasyonunu içeren 31 klinik prosedür gerçekleştirildi. Bunlar olağanüstü olaylardı. Doktorlar, insandan bir organ bağışı beklerken, yaşamı sürdürmek için bu operasyonları köprü olarak gerçekleştirdiler.

Şempanze böbreklerinin insanlara nakledilmesiyle ilgili ilk deneyler 1963 ve 1964'te yapıldı. Şempanze böbrekleri alan hastalardan biri dokuz ay yaşadı.

Son yirmi yılda en çok reklamı yapılan ksenotransplant operasyonlarından ikisi, 1984'te bir babun kalbi alan bebek Baby Fae ve 1995'te bir babundan kemik iliği nakli yapılan AIDS hastası Jeff Getty'yi içeriyordu. Baby Fae onunla yaşadı. Getty nakledilen iliği neredeyse anında reddetmişti. Ekim 1998 itibariyle Getty, babunlarla bulaşan virüslerden uzak kaldı ve sisteminde hiçbir babun kemik iliği belirtisi göstermedi.

Araştırmacılar şu anda ksenotransplantasyon için organ ve doku kaynağı olarak domuzları deniyorlar. Çalışmalar, karaciğer yetmezliğini tedavi etmek için geçici bir strateji olarak, insüline bağımlı diyabet ve dirençli parkinsonizm için domuzlardan alınan pankreatik adacık hücrelerinin ve sinir hücrelerinin kullanımını ve ayrıca hastanın vücudunun dışında bulunan bir domuz karaciğeri yoluyla bir hastanın sıvılarının perfüzyonunu içerir. Kontrolsüz hareket ve zihinsel bozulma ile karakterize nörodejeneratif bir durum olan Huntington hastalığı olan hastalar da deneysel tedavi olarak domuzlardan modifiye dokular alıyorlar. Bu çalışmalar, bu umut verici tedavinin güvenliğini ve etkinliğini test etmede hala çok ön hazırlık niteliğindedir.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • fda. Xenotransplantation. (03 Mart 2021). Alındığı Tarih: 07 Temmuz 2021. Alındığı Yer: fda | Arşiv Bağlantısı
  • archive bio. Xenotransplantation: The Benefits And Risks Of Special Organ Transplantation. (07 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 07 Temmuz 2021. Alındığı Yer: archive bio | Arşiv Bağlantısı
  • Dr. Keith Reemstma. Tulane University's Contributions To Health Sciences Research And Education: A Guide: Dr. Keith Reemstma. (10 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 07 Temmuz 2021. Alındığı Yer: libguides tulane edu | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın