Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar neden korktukları zaman bayılırlar?

Bir insan çok korktuğu bir hayvan gördüğünde yada ölüm tehlikesi yaşadığı anlarda neden bayılır? Bu bir evrimsel savunma mekanizması olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnsan beyni ve vücudu bir arada çalışır. Ortak tepkiler verir. Sınav için heyecanlandığımızda olay beynimizdedir ama beynimizde kalmaz. Kalbimiz çarpar. Nefesimiz hızlanır. Ellerimiz terler beynimiz tepkiler verir. Bu nedenle beyin ve vücudun ortak tepkileri olaylar karşısındaki tepkilerimizi belirler. Psikolojik bayılma da bu şekilde ortaya çıkan bir bayılmadır. Aynı epilepsi bayılması gibidir ama nedeni psikolojiktir.

Psikolojik bayılmalar çok sık rastladığımız bayılmalar değildir. Çok büyük bir travma geçirdiğimizde, aşırı üzüldüğümüz ya da korktuğumuz durumlarda bu bayılma yaşanır. En çok ortaya çıktığı yaşlar gençlik ve orta yaşlardır. Genç kızlarda daha fazladır. Nedeni duygusal tepkilerinin daha yüksek olmasıdır.

Psikolojik bir kriz olarak da nitelendirilebilecek olan bu durumda kişi aşırı etkilendiği bir durum ile karşılaştığında örneğin annesi ile kavga eden bir genç kız şiddet gördüğünde bu durum yaşanabilir. Birdenbire düşüp bayılır. Baygınlığı yarım saat ya da daha uzun sürebilir. Açılması çok zordur. Bütün uğraşlara rağmen kendine gelmesi zor olabilir. Bir kere bayıldıktan sonra yeni bir şey olmasa da baygınlıklar kendiliğinden ortaya çıkabilir. Sık sık olmaya başlayabilir.

Psikolojik baygınlıkları epilepsi de olan baygınlıklardan ayıran farklılıklar önemlidir. Psikolojik baygınlıkta kişi düşüp bayılırken yaralanmaz. Olduğu yere hafifçe yığılır. Epilepsi bayılmasında ise bir anda düşer, burnu, dişleri kırılabilir. Alnında dikiş atmak gereken yaralanmalar olabilir. Konversiyon bozukluğu da denilen psikolojik olan bayılma sadece insanların içinde olduğu halde epileptik olan yalnız başınayken de örneğin tuvalette ya da banyoda ya da yolda yalnız başına yürürken de olabilir. Psikolojik olan bayılmada altına idrar kaçırma yoktur. Evrede olan bitenleri duyar ama hareket edemez, cevap veremez açılması çoğu zaman ağlayarak olabilir. Epileptik olanda altına idrar kaçırabilir, etrafta olan bitenin farkında değildir. Bir dakikadan az süren nöbetten sonra uyku ihtiyacı duyarak uyanabilir. Kendinde değildir ve şaşkındır. Neler olup bildiğini hatırlamaz.

Psikolojik bayılma nasıl tedavi edilir?

Psikolojik bayılmanın tedavisi psikolojik ve gerekirse ilaç tedavisiyken gerçek epilepsinin tedavisi nörolojik ilaçlarladır. Psikolojik sorunlar halledilmeden, süreç içinde kişinin zorlukları çözülmeden, ortaya çıkaran etkenler düzelmeden bayılmalar geçmez hatta giderek artabilir. Mutlaka yakından takip edilmesi gerekirse ilaç tedavileri ve terapilerle tedavi edilmelidir. Kimi zaman problemin büyüklüğüne bağlı olarak bayılmalar azalmadan devam edebilir. Telaşa kapılmadan terapist ya da psikiyatrist ile iş birliği içinde olmak gerekir. Tedavide en büyük yanlış bilerek yaptığını düşünerek üzerine gitmek, numara yapmakla suçlamak ve kendi başına düzeleceğini düşünerek tedavi için başvurmamaktır. Kendi başına düzelmeye bırakılır yardım alınmazsa kronikleşir ve sıklığı azalsa bile ara ara bayılmaya devam eder. Sonuçta tedaviye cevap veren bir hastalıktır ama bayılmanın bir sonuç olduğu altta yatan nedenin buna sebep olduğu unutulmamalı ve tedavi ihmal edilmemelidir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki hayvanlarla çalışmayı kafanıza koyarsanız, öyle veya böyle bunu başarırsınız. Ama bunu sonuna kadar istemeniz, her fırsatı kollamanız ve asla vazgeçmemeniz gerek.”
Jane Goodall