Sorulara Dön
3
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanlar bir işi mutlu oldukları için mi yapar yoksa yaptıkları için mi mutlu olurlar? Hayvanlarda bu durum nedir?

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Dopaminerjik - seratoninerjik sistemleri - ödül merkezi- ni anlamak için iyi bir soru.

Bir işi yapmaya evrimsel olarak güdülenmiş birey, güdüyü bu ödül mekanizmasından rüşvet olarak alır. En bariz örneği de üremek. Eğer haz rüşveti verilmeseydi, üreme eylemi şimdiki gibi devam edebilir miydi... Yeme için verilen lezzet rüşveti de aynı şekilde, bizi yaşamda tutmaya güdüleyen bir yan etki. Bu gibi faaliyetlerde, güdülenme etkisiyle bir şeyi daha çok, rüşvete hazza ulaşmak için yaparız.

Diğer yandan sofistike ihtiyaçlarımız anlama, bir konuda uzmanlaşma, yeni bir şey öğrenme ihtiyaçlarımız söz konusu. Aslında burada da aynı sistemler çalışmaktadır. Yeni bir şey öğrenme kavrama, ödül merkezini uyarır. Böylece yeni bir şey daha öğreniriz. Bu, ödül merkezinin gelişime uygun kullanımıdır. Bir bilim insanı bu gelişim periyodunda tutarlı sürelerde kalabilmesi yönüyle olumlu duygudurumda kaldığı için benzer şekilde devam eder.

Zararlı alışkanlıklar, bağımlılıklar gibi intihar araçları, sağlıklı duygudurumu sabote eder. Böyle kişiler ufak sahte geçici bir rüşveti, yaşamıyla ödeyen bireylerdir. (Miktardan bağımsız)

Hayvanlar beyin gelişimiyle orantılı olarak daha çok güdüsel yaşarlar. Beynin haz peşinde koşma yönü itibarı ile aslında çok farkımız olmamasına rağmen kognitif fonksiyonların gelişmişliği, kompleks düşünce mekanizmalarını doğurduğu için felsefe sanat varlık yorumu gibi çıkarımlara sahibiz.

Bunların yanında bireye bağlı değişkenler de söz konusu. Bir faaliyeti mutlu olmak için yapma, ya da mutlu olduğu için bir şeyi yapmanın istemi kişinin duygusal ya da mantıksal yaklaşımından gelebilir. Hatta bu zamanla birbirine dönüşebilir birey açısından. Bu yüzden böyle net bir ayrımı mutlak anlamda yapmak mümkün değil gibi, istatistiki olarak bir çıkarım söz konusu olabilir belki açıkladığım nedenlere bağlı.

0
Paylaş
0

Buna farkli mutluluk cesitleriyle hem evet hem hayir diyebiliriz. Ne hayvanlarda nede insanlarda bir cok seyi mecbur olduklari icin yaparlar. Ama yaptiklarini basardiklarinda basarmanin hazziyla mutlu olurlar. Bazende mutlu olmak icin bazi isleri yaparlar. Mesela hobiler eglencelik aktiviteler. Mutlulugun cesidi isin sebebi veya sonucu olabilir.

101 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et