Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsanın oluşumu şuan neden üreme yerine doğadaki element veya yapılardan meydana gelmiyor ?

Evrim ağacı kitabını okurken arkadaşımla evrim üzerine konuşmaya başladık ben canlılığın cansızlıktan meydana geldiğini anlattım arkadaşım ise şöyle bir soru yöneltti senin dediğin gibi olsaydı şuan insanlar üreyerek değil senin dediğin oluşumlar aracılığıyla oluşmaya devam etmez miydi ? Benim de aklım karıştı. Şuan neden insan oluşumu öyle değil ?
589 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Karip
Umut Karip
90K UP
Öğrenci - Okur

Merhaba,

Arkadaşınızın söylemiyle sizin söyleminiz aynı kapıya çıkıyor aslında. Açıklayayım: Evet, canlılık cansızlıktan meydana geldi. Yaklaşık 4.5 milyar yıl önce dünya yüzeyi kimyasal bir çorba idi ve içinde durmaksızın kimyasal tepkimeler yaşanıyordu. Ardından kendi kendini kopyalayabilen ilk madde olarak bilinen Ribozim oluştu, onu takiben RNA ve DNA oluştu. Detaylı bilgiyi kaynak kısmındaki yazıdan edinebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Canlılığın oluşumu için gerekli şartlar bunlar ve daha birçoğu iken günümüzde böyle bir olayın gerçekleşmesi, gerçekleşip bir de bir insan ortaya çıkarması imkansızdır. Çünkü insan ve diğer canlılar hücrelerden oluşur; gerek hücrenin sitoplazması içerisinde gerekse de çekirdeğinde ise DNA bulunur. Bunlara ek olarak bir insanın oluşabilmesi için hücreye, hücrenin hücre zarına, sitoplazma, çekirdek, mitokondri, lizozom, golgi cisimciği, endoplazmik retikulum, koful ve ribozama... ihtiyaç duyulur.[1]

Sadece DNA'nın oluşması bile hayal bile edemeyeceğimiz kadar kompleks olduğundan ötürü milyonlarca yıl sürüyorken insanı oluşturan bu kadar parçanın 'rastgele' bir araya gelmesi mümkün değildir. Daha önce de söylediğim gibi Ribozim, kendisini kopyaladığında sahip olduğu tüm kompleksiteyi de kopyalayıp aktarmış oldu. Eğer bu hiç yaşanmamış olsaydı yüksek bir ihtimalle bu türden bir canlılık asla yeşermeyecekti.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak; canlılık, canlılığı oluşturan kimyasal tepkimelerdeki elementlerden çok daha kompleks bir durumdur, ökaryötik hücrelerden oluşan insanların hücreleri de tıpkı canlılık gibi çok komplekstir. Daha canlılığın başlangıcı hakkında bile söyleyemiyorken yüz milyonlarca yıllık gelişmenin günümüzde pat diye oluşuvermesini beklememiz oldukça gülünç ve absürt olurdu. İnsanlar, soyunu devam ettirmek için kendi genlerini bir sonraki kuşağa aktarmak zorundadırlar, aksi taktirde bir insanın ortaya çıkıvermesi için çizgi filmlerdeki büyücülere ihtiyacımız olur.

Zira amip gibi mikroskobik bir canlının oluşması bile bir tür gen aktarımı ile gerçekleşir. :)

Hoşçakalın.

230 görüntülenme

Kaynaklar

  1. M. Demiryay. Hücre Yapısının Biyolojisi. (25 Ağustos 2017). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. Ç. M. Bakırcı. Rna Ve Dna'nın Evrimi: Ribozim, Dünya'da Yaşamı Nasıl Başlattı?. (10 Ağustos 2011). Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Dünyada Yaşam Olduğu Ne Kadar Uzaktan Anlaşılıyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Tırnaklarınız Ne İşe Yarıyor?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close