Sorulara Dön
0
Felsefe

İnsanın kendini anlayamaması konusunda neler örnek verilebilir?

1
Anonim 0
146 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kişinin kendisine olan uzaklığı farklı kapılar açan sorunlu denebilecek bir konu.

Kendi iradesi olmadan varlığa gelmesi, seçmediği bir kültürde, seçmediği anne babadan doğması, seçmediği isimle seçmediği cinse ait olması yla yine de normal gibi başlayan hayatı, seçmediği bir karakter - mizaç ı anlamaya çalışmaya başlamasıyla iyice garip bir hal alıyor. Henüz kendi kişilik özelliklerini KEŞFETMEYE anlamaya çalışırken, başka insanlarla iletişim kurmak zorunda kalması, onları anlamak, kişilik özelliklerini analiz etmek zorunda kalması ona ergenlikte küçük çaplı bir kaos yaşatır.

Hangi konularda nelerden hoşlanıp sevdiğimizi, neleri sevmediğimizi istemediğimizi keşfeder, anlarız. Bunları biz seçmeyiz. Hangi konuda uzmanlaşmaya eğilimli - yetenekli olduğumuzu anlamak bile yıllar alabilmekte. Sosyo-kültürel yapıya bağlı olarak bunu anlamanın zorluğu bir çok kişinin istemediği işlerde çalışmasına neden olmakta.

Kendi içimizde örneğin matematiği neden sevdiğimizi, bunun yanında örneğin seramik sanatından ya da resim sanatından neden hoşlanmadığımızın net bir açıklamasını yapamayız. Sadece sevmiyoruzdur. (Eğitimle ilgili sorunların neden olduğu sevme - sevmeme dışında genel bir yaklaşım)

Bazı konularda sürekli hata yapabiliriz. Ya da başarısızlığa düzenli olarak uğrayabiliriz. Bu başarısızlığı aşmayı istesek de bunu yaşayabiliriz. Bilinçaltı kodlarına bağlı olumsuz etkiler dışında düşünürsek doğrudan müdahele ederek sürdürülebilir olarak düzeltemeyiz bazı konulardaki yetersizliğimizi.

Seçmediğimiz beden özellikleri beden - zihin organizasyonunu yönetirken, bu anlaşılmazlığa BEN diyen bir bilinç, ben demekte çok da haklı görünmemekte. En kişisel istek ya da tercihlerin dahi özgür iradeyi buharlaştıran nörolojik arka planlar barındırıyor olması, anlamaya çalıştığımız kişilik özelliklerimizle öğrenildiğinde daha bir sorunlu alana girmiş oluyoruz. Bu açıdan neden duygusal olduğumuzu, neden duygusuz fazla analitik yapımız olduğunu, neden düzensiz olduğumuzu, neden hayalperest olduğumuzu vs vs her şeyiyle açıklamakta zorlanırız. Sonuç olarak ben neden benim.. gibi bir sorgulamaya gidebilir.

Daha çok öğrenmeye ve daha çok etkileşim kurmaya ihtiyacımız olduğu, bilginin ve başka bireylerin aynasında kendimizi okumamız ile anlamaya çalıştığımız kişilik özelliklerimize yakınlaşmak ve daha iyi anlamaya ihtiyacımız var gibi görünüyor.

222 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın