Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanın kendine yetememesi, başkaları tarafından çok başarılı görülmesine rağmen kendisini yetersiz görmesi neden olur?

930 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı 2KediAnnesi

Ben buna şöyle bir yorumda bulunmak istiyorum: Gerçekten başarılı olduğum konularda çevrem beni ne kadar başarılı görürse görsün, otorite olarak algıladığım kişi bana başarı konusunda bir eleştiride bulunmuyorsa ben de kendimi başarılı olarak göremiyorum. Ama kendime sormak istediğim soru şu: Benim otorite olarak gördüğüm kişiye göre başarı nedir? O ve ben, başarıya aynı pencereden mi bakıyoruz? Örneğin bana göre başarı süreç ise otorite olarak algıladığım kişiye göre sonuçtur. Bu durumda ben başarısız mı oluyorum? Hayır.

Bu yüzden ortaya koyduğum somut üründe başarımı hissedemediğimde aklıma hep "özgüven" konusu geliyor. Özgüven, küçük yaşlarda kazanılması gereken kritik duygulardan birisi bence. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların bağımsızlık ve girişimcilik duygularının yeteri düzeyde beslenememesi sonucunda bu tarz problemlerle karşı karşıya gelebiliyoruz. Ve akabinde çocuk, yaptığı işte başarılı olsa bile düşük benlik algısından dolayı kendini yetersiz görebiliyor. Örneğin 3-6 yaş arası dönemde çocuklar, çok meraklı olurlar ve tabiri caizse sorularıyla ebeveynlerini, çevrelerindeki büyük insanları bunaltırlar. Büyük bir sabırla çocukların sorularını doğru bir şekilde cevaplamak, eğer sorunun cevabını bilmiyorsak da "Harika bir soru ama cevabını bende bilmiyorum. Senin için araştıracağım ve cevabını bulduğumda seninle paylaşacağım." vb. ifadelerle cevap vermek yerine "Böyle soruları nereden buluyorsun? Başıma icat çıkarma." minvalinde cevap verirsek bu çocuklar soru sorarak, merak ederek hatalı davrandıklarını düşüneceklerdir. Sonuç olarak çocuklar, özgüvenlerine inen bir darbeyle karşı karşıya geleceklerdir.

Bu Reklamı Kapat

Erikson'a göre ilkokul dönemine denk düşen ve 7-12 yaş aralığını kapsayan "Başarıya Karşı Aşağılık Duygusu" döneminde, çocukların başarılı oldukları alanın keşfedilmesi ve bu alanda çocukların desteklenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Ancak burada ki mihenk taşı da çocuğun bir nebze başarısızlıkla da yüzleşmesidir. Çünkü sürekli başarı duygusunu tatmış bir birey, başarısızlık durumuyla karşı karşıya geldiğinde duygusal anlamda büyük bir yara alabilir ve bu durum geniş anlamda bireyin hayatını etkileyebilir. Dolayısıyla bu yaş döneminde çocukların başarı kadar başarısızlığı da tatması gerekmektedir. Olumlu bir benlik algısı için bu, önemli bir noktadır.

Bireylerin kendilerine yetebilmesi ve kendi başarısızlıklarının farkında olması kendilerini tanımalarıyla ilgilidir. Ben kendi potansiyelimi biliyorum ve kendime potansiyelim doğrultusunda hedefler koyuyorum. Yapılması gereken 10 işten ne kadarını yapabileceğime inanıyorsam kadarını yapmaya çalışıyorum. Yapamadıklarım içinde kendimi suçlamak yerine "bir daha ki sefere daha iyisini yapabilirsin" diyorum. Bunları işitmek için karşımda birisi olmasına gerek yok ki. Ya da başarımın bir başkası tarafından onaylanmasına... Ortada bir emek varsa ve sonuç başarısızsa, bu bile başarıdır. Örneğin bizler okul öncesi kurumlarında çocuklarla birlikte etkinlikler yapıyoruz. Etkinlikle kastımız bir resim etkinliği olsun mesela. Çocukların bazıları harika şeyler çıkarırken bazıları ise bizim sanat estetiğimize uymayan eserler çıkartıyor. Ama o çocuğun benim estetik algıma uymayan bir eser çıkarması onun başarısızlığı sayılmaz ki. Neden "çok kötü olmuş, biraz daha güzel çiz" gibi cümlelerle onun özgüvenini zedeleyeyim? Açık konuşalım, bizler dünün çocuklarıyız ama belki de yanlış öğretmenlerden, yanlış insanlardan geçtiğimiz için bugünün kendine yetemeyen, başarı konusunda hep onay bekleyen ve özgüven konusunda ciddi travmaları olan yetişkinleri olduk.

Bu Reklamı Kapat

Tabi ki kendine yetememek ve başarıya rağmen başarısızlık hissi başka nedenlerle de açıklanabilir ancak ben bunun temel kaynağının öz güven olduğuna inanıyorum. Okuduğunuz için teşekkürler...

712 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Çocuğun Psikolojik Gelişimi. (15 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Aşırı Özgüven, Özgüvensizliğin Göstergesi Olabilir . (15 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et