Sorulara Dön
0
Felsefe

İnsanın kendi kendini geçmeye çalışması ve para kazanmak için yaşamamak gibi, bu tip değerlerin bugün var olduğunu ne kadar düşünebiliriz?

3 gündür yapamadım lütfen yardım

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Modernizmin getirileri; sosyal güvence, modern tıp, yaygın eğitim, ucuz ve istikrarlı miktarlarda gıda, temiz su, haftada iki gün tatil, görece çatışmasız ortam vs. Üstelik isterseniz hala avcı-toplayıcılığa geri dönebilir, ortama uygun bir çadırı kentteki birkaç haftalık emeğinizle satın alabilirsiniz. Ayda 50 dolara yaşayabileceğiniz yerler de var.

Şu anki noktaya planlayarak gelmedik bu arada. Çocuk doğurmayı ve bakmayı kolaylaştıracak, açlıktan ve hastalıktan ölmemizi engelleyecek, rakip topluluklarla çatışmaları azaltacak tedbirler alarak, şehirler kurarak, nüfus yoğunluğundaki artışları göğüsleyecek sistemler geliştirdik genelde. Bazı yerlerde sağlıklı, bazılarında sağlıksız sonuçlar elde ettik.

Mutluluk, beklentilerle ve vadeyle ilgili olduğundan, buna standart bir formül uygulayamayız. Şu anda 7 milyar insanı doğaya salarsanız, ortalık fena karışır en azından. 10 çocuktan 6'sının ilk beş yılda öldüğü bir ortama geri dönmeyi de bugün çok kimse istemez. Tabii avcı-toplayıcıların beklentileri de ona göreydi. Bugün varlığını sürdürenler bile alışkanlıklarını ve kültürlerini terk etmek istemeyebiliyor. Öte yandan, istikrar veya en azından algılanan istikrar, pek çoğunu kentlere çekiyor. Doğa, kimseye yaşam garantisi vermiyor.

Bu arada asgari ihtiyaçlarımız için haftada 40-50 saat çalışmamız gerekmiyor. Verimliliği ve adil bir iş/gelir dağılımını gözeterek, günde 3-4 saat çalışmak da yetebilir teoride. Ancak ekonomik ve kültürel olarak o noktaya yaklaşmakta zorlanıyoruz. Kapitalizm-sosyalizm geçişinden ibaret değil mesele tabii, ancak adil bir dağılım için öyle veya böyle mücadele ve değişim gerekiyor. Daha mutlu olmamızı sağlamak için sporun, sanatsal üretimin, sosyal etkileşimin, eğitimin daha kolay ulaşılabilir olması gerekir. Tabii ortak hedeflerin de zararı olmaz. Bugün bunları tüketim ve statüyle ikame etmeye çalışıyoruz; o nedenle kendini mutsuz hissedenlerin sayısı artıyor.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın