Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beyza Su
Üye
5

İnsanda adaptasyona örnekler verir misiniz?

2,169 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

İnsan vücudu, doğada hayatta kalabilmek için belirli ortamlara, olaylara ve sürekli maruz kalınan durumlara karşı adaptasyon adı verilen bir süreçten geçer ve belli bir süre sonra yeni nesillere de aktarılan, eski nesillerine nazaran hayatta kalma ve üreme şansını arttıran yeni özelliklere kavuşurlar.

Bu konuda insan adaptasyonu için şu şekilde örnekler verebiliriz;

1) Cilt rengi: İnsanların cilt rengi, güneş ışınlarının yoğunluğuna bağlı olarak evrimleşmiştir. Güneş ışınlarından kaynaklanan zararlı UV ışınlarının etkilerini azaltmak için melanin pigmenti üretimi artmıştır. Bu nedenle, tropikal bölgelerde yaşayan insanların ciltleri daha koyu renklidir, çünkü bu bölgelerde güneş ışınları daha yoğundur.

Tüm Reklamları Kapat

2)Yüksek rakımlarda yaşama: Yüksek rakımlarda (irtifada) yaşayan insanlar, oksijenin az olduğu bu ortamlara uyum sağlamak için vücutlarında bazı adaptasyonlar geliştirmişlerdir. Bunlar arasında, akciğerlerdeki alveol sayısının artması ve daha fazla kırmızı kan hücresi üreterek deniz seviyesine göre yüksekliği fazla olan yerleşim yerlerinde kandaki alyuvarların dokulara iletilecek oksijen miktarını yeterli tutmayı hedeflemesi de bir başka örnektir.

3) İskelet ve kas yapısı: İnsanlar, uzun süre boyunca belirli aktivitelere maruz kaldıklarında, iskelet ve kas yapısında değişiklikler yaşayabilirler. Örneğin, nesiller boyu geçimlerini ve yaşamlarını odunculukla sağlayan bir toplulukta oduncular ağır cisimleri taşımak için güçlü kaslar geliştirebilirler. Ve bu adaptasyon belirli bir süre sonra gelecek nesillere de aktarılarak kas yapılarının normal insanlara göre daha güçlü ve gelişimin yanı sıra gelişebilirliğininde artması anlamına gelir.

Sağlıklı Günler Dilerim.

228 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Göksu
Otodidakt

Laktoz, yani sütü sindirebilme.

İnsan, bebekliğini sağ salim atlattıktan sonra hala süt içebilen tek canlı. Böyle olmamızın sebebi de, yaklaşık 12 bin yıl önce başlayan tarım devrimi. Tarım devrimi, yani bitkileri evcilleştirip kendi kontrolümüze almamız, arından da hayvanları evcilleştirmemiz ile, hayvanların sütünü sağabildiğimizi fark ettik. Antik atalarımız yüksek ihtimalle açlıktan ve yokluktan, belki de sırf meraktan başka hayvanların sütlerini içmeye başladılar. Zaman içinde, bebeklik sonrasında bile sütü hala sindirebilen insanlar (bunların sayıları çok azdı), sindiremeyenlere göre daha avantajlı oldular (çünkü çok daha kolay ulaşılabilir ve besleyici bir besin kaynakları vardı). Bu avantajlı (karnı doymuş, enerjik vs.) insanlar toplum içinde daha çok çocuk sahibi olarak genlerini sütü sindiremeyen insanlara göre daha çok yaydılar ve böylece günümüze gelene kadar insan toplumu süt sindirmeye adapte oldu.

Yani laktoz intoleransı aslında insanın normal durumudur. Sütü hala sindirebilmek anormal olandır.

Tüm Reklamları Kapat

Bire bir aynı durum gluten için de geçerlidir. Gluten sindirememek aslında normal, sindirebilmek ise adaptasyon sonucu oluşmuş bir anomalidir.

142 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close