Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

İnsan ne için yaşar?

4,620 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
8 Cevap
Zeynep Soysal
Felsefe ve Matematik ile ilgili kendimce yazılar yazıyorum

İnsan ne için yaşar?

Genel olarak bu soruya verilecek bir cevap düşünüldüğünde akla ilk gelen yanıt çoğunlukla " insan, hedeflerini ve ideallerini gerçekleştirmek için yaşar" olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Biz bu soruya daha farklı bir bakış açısıyla bakmayı deneyelim. Bize verilen sahip olduğumuz bu evrene ve bi' nevi küçük bir evren olarak nitelendirebileceğimiz kendimize bakalım. Önce kendimizi anlamaya çalışarak başlayalım bu işe. Çünkü herkesin en iyi biçimde keşfedebileceği, en iyi anlayabileceği en yakınında olan kendisidir. Bir insan yaşamı boyunca kendini anlamak için düşündüğü tüm zamanlar yaşamın anlamını çözmek için attığı birer adımdır. İç dünyanı, ruhunu, gerçekten nelerden hoşlandığını, sevmediğin şeyleri neden sevmediğini anlamak... Tüm bunlarda az çok ilerledikten sonra diğer dünyalara bakman gerekir. Diğer insanlar ne düşünüyor? Senden bir konuda farklı mı düşünüyorlar? peki neden? Onları senden farklı düşünmeye iten nedir? Özünde seni ve düşüncelerini diğer insanlardan farklı yapan nedir? Bu soruları düşündükten sonra çevrene bakmaya devam edeceksin. Bu sefer insanlar dışında diğer varlıklar ilgini çekmeye başlayacak. Fizik yasaları, etraftaki varlıkların geçirdiği biyolojik döngüler, doğal seçilim ve diğerleri... Hepsi seni büyük bir şaşkınlık içinde bırakacak. Muhteşem bir düzen ve dinamiklik içindeki kendine, birtakım sorular soracaksın çünkü insan hep soru sormuştur, bu sorulara yanıtlar aramıştır, düşünmüştür. Sen de soracaksın: Bunların hepsi ne için var? Nasıl oluştular? Tüm varlıklar farklı bir şekilde farklı bir amaca hizmet ediyor gibi, bu durum onların normali ve düzeni olmuş. Ben bu düzende neyim peki? Tam olarak bu soruları gerçekten sorup cevaplarını yeterli bir süre düşündükten sonra kendi değerinin farkına varacaksın. Ben ne için yaşıyorum diye bir soru imgelediğinde ise, kendim ve değerlerim için yaşıyorum diyeceksin. Düşüncelerim için, bana verilen bu değerli madeni işleyip daha değerli hale, bir mücevher haline getirmek için yaşıyorum diyeceksin. Bana bu değerli madeni layık görene teşekkürümü göstermek için...

291 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Heja Arslan
Felsefe, Tarih, Bilgisayar bilimleri ile ilgileniyorum

İnsan ideallerini gerçekleştirmek adına yaşar.

Hayatının amacını ararken bile kendine bir amaç beller ve yola koyulur ki onu elde edebilsin.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan bazen değer atfettiği varlıklar için yaşar lakin hepsinin altında motivasyon yine amaçtır.

251 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Baha Eren Tekin
Hayatımın her noktasında bilimle kalmaya çalışan bir insanım.

Merhaba,

Bence özgürlük, onur, saygı ve sevgi için yaşanan bir hayatın daha anlamlı ve kayda değer olduğunu düşünüyorum. Bu değerlerle beraber yaşanan bir hayatın bir sonraki gününde neler olacağını görmek bana heyecan veriyor.

Tüm Reklamları Kapat

275 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Quaresmaa .
Quaresmaa .
6K UP
Yaşamından bıkmış biri.

Hiçbir insan yaşamayı kendisi seçmedi bu dünyada olmak kimsenin isteyerek elde ettiği bir durum değil. Ama bir kere yaratılmışız ne yapalım... Bence insanı hayata bağlayan tek şey bir anlam arayışıdır. Kimimiz bulduk kendimizce kimimiz hala arıyoruz. Kimimiz göre ailemiz kimimiz göre hayallerimiz. Yani insan yaşamak istediği şey için yaşar bence kimseyi zorla burada tutan yok zaten herkes yaşamına verdiği anlam için yaşar...

205 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeyd Kılıç
lise öğrencisi

Bu soruya cevap verebilecek dünyada tek bir insan bile gelmemiştir ve gelemez de verilen cevaplara baktığım zaman neredeyse ortak bir görüş var '' insan hedeflerini gerçekleştirmek için yaşar '' nasıl bi' hedeften bahsediyoruz milyarlarca yıldır var olan bir evrenin yaklaşık 80 90 yılını görüp yok olucaz. ve bunu bile bile bir ömür geçircez.

yani demek istediğim hedeflerimizi gerçekleştirmek için yaşamak saçma , var olmam başka bir saçmalık,

Tüm Reklamları Kapat

peki bir insan neden yaşamalı?

işte bir insanın yaşaması için herhangi bir sebep yok tabiki de dünyevi şeylerin de bir önemi yok annem babam üzülmesin diye mi yaşamalıyım, zengin olmak için mi yaşamalıyım , evlenip mutlu olmak için mi? ne için? yok bulamazsınızda

Tüm Reklamları Kapat

sadece sonsuzluk içinde nereye yüzdüğünüzü bilmeden bir ömür geçirisiniz

Bir insan öleceğini bile bile nasıl yaşar ya öleceğini unutur ya da çıldırır(nazım hikmet)

galiba çıldıranlardanım umarım bu çıldırmam kısa sürer.

not: konuyu biraz kişiselleştirmiş olabilirim.

144 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
Karanlıkta Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Telefon Bataryanızı Delerseniz Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close