Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İnsan hayatına göre mi,şekillenir yoksa düşüncelerine göre mi?

786 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Sorunun her kişi için tek bir cevabı bulunmamakta.

Çünkü algı, dış uyaranları yorumlama biçimidir. Çünkü algı, yorumdur. Çünkü algı, tehdit değil, tehdit algısıdır. Çünkü algı, hayatla etkileşim şeklimizdir ve özneldir. Bu açıdan hayatın kendisi, dış uyaranlarla olan interaskiyonumuzdur. Bunu belirleyen de, yorumlama biçimimiz.

Tüm Reklamları Kapat

Olayların etkisinde kalarak buna göre bir yaşam dizayn eden, ya da olayları etkileyecek yöntemleri bulup olayları kendine göre şekillendiren insan karakterleri mevcuttur. Biri olayların etkisiyle kendi algısın biçimlendirir, diğeri yine bireysel algısı ile etrafını biçimlendirebilir. Kişilik karakter yapıları, ve yaşamla olan etkileşim sabit değildir, değişkendir. Bu nedenle kişi yaşamının farklı dönemlerinde, yaşamı farklı şekillerde ele alıp yorumlayabilir. Anlamamız gereken, hayatı yorumlama biçimimiz sadece çevremizle ilgili bir tutum değil, aynı zamanda bizzat kendimizle alakalı bir etkileşimdir. Bireysel algımız, hormonal düzeni (tehlike ve tehlike algısı farklı olduğu için aynı şartlarda biri güvende hissederken, başka biri tehdit altında hissedebilir) belirler. Gen yapıları ON ya da OFF moda duygudurum üzerinden geçebildiği için, olumsuz duygudurum, kötü gen özelliklerini aktive edebilir.

Yetişkin bir birey, rasyonel bakış açısına ulaşmayı, çevresel uyaranların psikolojik etkilerini aşarak, uyaran ile bireysel yorumunu ayırmayı başarmak zorundadır.

243 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

İnsanda kendi bizzat yaşamadan tam olarak bir durumu anlayamama problemi vardır. Bu yüzden yaşanılan şeylere dair bilgiler/deneyimler insanı (zihnini) şekillendirir daha çok. Bilinç düzeyi gelişmiş ve empati yeteneği yüksek kişiler (kendi deneyimleri sayesinde) düşünerek de zihinlerini şekillendirebilirler. Ancak insan kendinde olmayanı bilemeyecek bir durumdadır. Örneğin hiç sevgi deneyimlememiş biri sevgiyi bilmez tanımaz, bu yüzden de seven insanların durumuna dair hiç bir empati geliştiremez. Yani empati gücü için de bunların belli ölçüde az veya çok deneyimlenmiş olması zorunludur. Çünkü sevmenin bir 'tadı' vardır. İnsan yemediği bir meyvenin tadını hiç bir zaman bilemeyeceği gibi bu deneyimi yaşamadan nasıl bir şey olduğunu bilemez anlayamaz. Bu nedenle duygular cephesinde iş bu şekildedir. Ancak düşünceler açısından da durum buna benzerdir. Çünkü düşünceler de özünde deneyimlere dayanır. Daha doğrusu düşünceler de düşünce deneyimine dayandıkları ölçüde bilinç için erişilebilirdir. Düşünce deneyimleri insanın hayal dünyasında yaşanır, deneyimlenir. İnsan beyni düşünceleri simüle eder. Bu sekilde düşünceler 'yaşandığı' ölçüde ve şekilde insan için erişilebilir hale gelir gelebilir.

O halde şunu söyleyebiliriz insanın zihni deneyimlerine dayalı düşünceleri ile şekillenir.

Tüm Reklamları Kapat

156 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close