Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Üye
1

İnanç biçimleri şartlara göre değişir mi?

Evren hakkındaki bilgi yetersizliği Ölüm Enerjiye olan ihtiyaç Bedensel yetersizlikler Olmasaydı inanç biçimleri şu anda olduğu ile aynı yapıda ve nitelikte olur muydu?
245 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Shorugami .
Shorugami .
18K UP
Sorgulayıcı

İlk olarak inançların niye çıktığını bilmemiz gerekiyor. İnançlar eski çağlarda bilgi yetersizliği olduğu için açıklanamayan olayları açıklamak ve insanların düşünce açısından rahatlamasını sağlamak için ortaya çıkmıştır. Mesela depremi açıklamak için bazı inançlarda Poseidon, yıldırımı açıklamak için ise Zeus denmiştir. Ancak bir başka inanç sisteminde ise bunların hepsini yapan tek bir Tanrı diye bahsedilir. Eğer ki açıklanamayan hiçbir olay olmasaydı çok büyük oranla dinler de oluşmazdı yada oluşsa bile şuan olduğu gibi açıklama amacı gütmezdi. Yani evet inanç biçimleri şartlara göre özellikle de o inancın oluştuğu yere göre çok büyük değişiklikler gösterir.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emrah Günok
Muhrec Fenomenolog

İnsanların doğa ile çok daha içli dışlı oldukları eski zamanlarda maruz kalınan ve açıklanamayan doğa olaylarının çeşitliliği, inanılan tanrıların çeşitliliğini ve dinin biçimini belirliyordu muhtemelen. Bilgi ve tekniğin gelişimiyle doğayla arasına mesafe koyup korkularının büyük bölümünden kurtulan insan dini bir kenara bırakmak yerine, eskinin somutluk arz eden tanrılarını çok daha soyut bir tek tanrı fikriyle ikame etti. Artık doğanın değil kültürün ürünü olan ve kültürel çeşitliliğe göre çeşitlenen tanrı tasarımlarıyla karşı karşıyaydık. Hayal gücü, hurafeler ve korkuların yönettiği masala yatkın toplumlar korkularının biçimlendirdiği kültürel örüntüler üzerinden dinsel anlatılar kursalar bile, bu noktada karşımıza çıkan çeşitlilik muhtemelen tek tanrı fikrinin yarattığı mantıksal sınırlama sayesinde çok da uçuşa geçemedi. Tek tanrılı dinlere özgü mitler arasındaki benzerliklerin kaynağını böyle bir akılsal müdahalede aramak, Hegel gibi Aydınlanma etkisindeki filozoflara iyi bir fikir gibi görünmüş olmalıdır. Bu bakış açısına bağlı kalırsak vereceğimiz yanıt şuna benzer: Dinlerin tarih boyunca sunmuş olduğu çeşitlilik, tek tanrı fikrine götüren insan aklının aldığı tarihsel biçimlerle sınırlanmış vaziyettedir. Bu yanıta bağlı kalırsak diyebiliriz ki, sayesinde metafiziksel sorular sorup aklın kendisini sorgulama nesnesi haline getirdiğimiz felsefe, hurafeye yatkınlığı mümkün mertebe azalmış daha bilimsel insan topluluklarının dini haline gelir. Bu anlamda dinlerin çeşitlenişini, düşünce tarihinde boy gösteren felsefi yaklaşımlar çeşitliliği ile açıklamak mümkündür. Tabi bu sitenin adı "Evrim Ağacı". Daha doğalcı bir tavır benimseyip tanrı fikrini insanın biyolojik evrimine ve bu evrimin son durağında zihnin ortaya çıkışına bağlayan bir yanıt verme denemesine de girişilebilir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close