Sorulara Dön
1
Sosyal Bilimler

İlköğretim okullarında serbest kıyafet yerine tek tip kıyafet uygulaması (sosyoekonomik ve çocuk gelişimi açısından) daha doğru değil midir?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

okul üniforması giymek aslında bunun dışında bambaşka anlamlara da geliyor. ben lisede de keşke serbest kıyafet olsa diyerek yaşamış ve okula elimden geldiğinde kafama göre gitmiş biri olarak üniformanın özellikle ilkokul çağında önemli olduğunu düşünüyorum.

öncelikle giydikleri farklı kıyafetler çocuklar için farklı anlama geliyor. uyurken pijama giymek dışarı çıkarken ayakkabı giymek bizim için normal şeyler dışarı pijama ile de gidebiliriz bu bir sorun değil. ama çocuklar-bebeklerde bu pijama giydim o zaman uyku vakti geldi annem ayakkabılarımı çıkardı o zaman dışarı çıkacağız anlamlarına geliyor. sadece belirli bir yerde giydiğin kıyafet seni oraya bağlıyor. ilkokulda üniforma arma kullanılması aslında çocuklara bak burası gezmeye geldiğin yer değil daha farklı bir yer aslında hissi veriyor.

sosyoekonomik açıdan da evet her gün farklı kıyafetle gelen çocuğu kıskanan diğer çocuk ailesinden aynısını isteyebilir ama ailesi bunu alamayınca üzülebilir. bu okula gitmek istememesi için çok iyi bir sebep. anaokulunda böyle bu durum yaşadığımı hatırlıyorum.

lise için pek bir şey söylemem artık daha büyümüş oluyoruz ama anaokulu-ilkokul-ortaokul özellikle ilkokulda tek uğraştığın şey kimin tokası popüler kültüre uygun kimim ki değil. çünkü bu ayrım ile arkadaş seçimi yapıyorsun. ama direkt üniforma yerine farklı düzenlemeler de yapılabilir. mesela sadece siyah pantolon şort yasak sadece tek renk tişört üzerinde işleme baskı olmayacak gibi.

3
Paylaş
3

Herkesin eşit ekonomik şartlarda olmadığı durumlarda kıyafet serbestliği alım gücü olmayanlar için bir dezavantaj oluşturuyor. Ama tek tip kıyafet de askeriye veya seri üretim yapan fabrikalar gibi tek tip iş yapan kurumların doktrinlerine uygun. Oysa çocuk eğitiminde hedef insanların çeşitliliğini korumak ve çocukların gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmak olduğundan tek tiplilikten sakınmak gerekiyor.

Fakir ailelerin çocuklarının zengin ailelerin çocuklarının yanında moralleri bozulacağı kesin. Fakat okuduğum bir makalede kendi sosyoekonomik durumunun farkında olan çocukların hayatları ve gelecek için hedeflerinde daha tutarlı oldukları, sosyoekonomik durumunun bilincinde olmayanların daha çok mutsuzluk yaşadığı belirtiliyordu.

2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et