Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Timuçin Kurt
Timuçin Kurt
10K UP
Üye
1

İlköğretim okullarında serbest kıyafet yerine tek tip kıyafet uygulaması (sosyoekonomik ve çocuk gelişimi açısından) daha doğru değil midir?

667 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Dilrbad .
Dilrbad .
35K UP
öğrenci

okul üniforması giymek aslında bunun dışında bambaşka anlamlara da geliyor. ben lisede de keşke serbest kıyafet olsa diyerek yaşamış ve okula elimden geldiğinde kafama göre gitmiş biri olarak üniformanın özellikle ilkokul çağında önemli olduğunu düşünüyorum.

öncelikle giydikleri farklı kıyafetler çocuklar için farklı anlama geliyor. uyurken pijama giymek dışarı çıkarken ayakkabı giymek bizim için normal şeyler dışarı pijama ile de gidebiliriz bu bir sorun değil. ama çocuklar-bebeklerde bu pijama giydim o zaman uyku vakti geldi annem ayakkabılarımı çıkardı o zaman dışarı çıkacağız anlamlarına geliyor. sadece belirli bir yerde giydiğin kıyafet seni oraya bağlıyor. ilkokulda üniforma arma kullanılması aslında çocuklara bak burası gezmeye geldiğin yer değil daha farklı bir yer aslında hissi veriyor.

sosyoekonomik açıdan da evet her gün farklı kıyafetle gelen çocuğu kıskanan diğer çocuk ailesinden aynısını isteyebilir ama ailesi bunu alamayınca üzülebilir. bu okula gitmek istememesi için çok iyi bir sebep. anaokulunda böyle bu durum yaşadığımı hatırlıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

lise için pek bir şey söylemem artık daha büyümüş oluyoruz ama anaokulu-ilkokul-ortaokul özellikle ilkokulda tek uğraştığın şey kimin tokası popüler kültüre uygun kimim ki değil. çünkü bu ayrım ile arkadaş seçimi yapıyorsun. ama direkt üniforma yerine farklı düzenlemeler de yapılabilir. mesela sadece siyah pantolon şort yasak sadece tek renk tişört üzerinde işleme baskı olmayacak gibi.

130 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Herkesin eşit ekonomik şartlarda olmadığı durumlarda kıyafet serbestliği alım gücü olmayanlar için bir dezavantaj oluşturuyor. Ama tek tip kıyafet de askeriye veya seri üretim yapan fabrikalar gibi tek tip iş yapan kurumların doktrinlerine uygun. Oysa çocuk eğitiminde hedef insanların çeşitliliğini korumak ve çocukların gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmak olduğundan tek tiplilikten sakınmak gerekiyor.

Fakir ailelerin çocuklarının zengin ailelerin çocuklarının yanında moralleri bozulacağı kesin. Fakat okuduğum bir makalede kendi sosyoekonomik durumunun farkında olan çocukların hayatları ve gelecek için hedeflerinde daha tutarlı oldukları, sosyoekonomik durumunun bilincinde olmayanların daha çok mutsuzluk yaşadığı belirtiliyordu.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close