Sorulara Dön
0
Bilgisayar & Yazılım

İlk işletim sistemi nasıl oluşturuldu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Önce soruyu daha da açayım:

İşletim sistemi bilgisayarın donanımlarını tanıyan ve bu donanımların birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlayan özel bir yazılımdır. Yazılımlar'da yazılım dilleri ile yazılırlar. Yazılım dilleri de yazılım dilleri kullanılarak yazılır :) Peki günümüzde yazılım geliştirmek için bir yazılım diline ve bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyorsak ilk yazılım dili ve ilk işletim sistemi nasıl yazılmıştır.

Cevap:

İlk bilgisayar diye tabir ettiğimiz cihazlar günümüzdeki gibi ram, hard-disk, işlemci, network-kartı gibi donanımlara sahip değillerdi. Dolayısıyla bugünkü bildiğimiz anlamda bir işletim sistemine ihtiyaçları yoktu.

Peki o halde bu bilgisayarlar nasıl kullanılıyordu?

Bu bilgisayarlar günümüzdeki gibi her ihtiyaca cevap verecek ve her yazılılan kodu çalıştıracak gibi bir işleve sahip değillerdi. İnsan için komplike diyebileceğimiz matematik problemlerini çözüyorlardı. Bunu yaparken kullandıkları kodlama ve aynı zamanda kodların yazıldığı hard-disk yerine delikli plaketler kullanılıyordu. Eğer plaket'te delik varsa bu "1" yoksa "0" anlamına geliyordu(veya tam tersi de olabilir).

Günümüzde bu 1 ve 0 'ları yorumlayan bileşen'e transistör denir. Transistör esasında basit bir elektrik anahtarıdır. Ve günümüzde neredeyse kuantum ölçeği diyebileceğimiz küçüklüklerde işlemcilerin içerisine milyarlarca tane yerleştirilmiştir. Ancak geçmişte transistör'ler çok büyüklerdi. Ve haliyle bilgisayarlara sınırlı sayıda transistör yerleştirilebiliyordu. Eski bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olmalarının sebeplerinden birisi de budur. Çok ilkel ve çok basit bir anahtarlama sistemi ile günümüzdeki işlemcilerin çok daha ilkel versiyonları diyebiliriz.

Bu makinelerin atası Tabulating Machine diye bilinen bir alettir. Ve aslında günümüzde I.B.M firmasının geliştirdiği ilk bilgisayardır'da diyebiliriz.

NOT: Tüm bunlar digital diyebileceğimiz, elektrik bazlı bilgisayarlar için geçerlidir. Yoksa daha önceleri tamamen mekanik olan ve basit işlemler yapan farklı makineler geliştirilmiştir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın