Sorulara Dön
3
Yazılarımıza Yönelik Sorular

İlk evrimleştiğimiz dönemde deri rengimizin siyah olduğu kuzeye göçle rengimizin beyaza doğru açıldığını okudum. Kuzeye göç eden siyahilerin de renkleri uzun vadede açılacak mıdır?

Deri rengimiz afrika'dan çıkıp kuzeye göç ile d vitamini üretebilmek için beyaza doğru açıldığı araştırmalarda belirtilmektedir. Kuzeye göç eden siyahiler şu an da beyazlar kadar d vitamini üretemiyorlar bu bir dezavantaj değil mi? Zaman içinde deri renkleri değişecek midir? Coğrafi koşullar ne kadar uzun vadede fiziki yapımızı etkiler?

3
330 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sayın Mustafa Ozan

Öncelikle cevabınızın giriş bölümünde yaptığınız açıklamaları beğendiğimi ifade etmek isterim, doyurucu ve yerinde açıklamanız için teşekkür ederim.

Ne var ki cevabınız sonuç bölümü bende tereddüt uyandırdı. Uygun görürseniz ve mümkünse aşağıda belirtiğim hususları açıklamanızı, bilimsel bir platformda olmamızdan kaynaklı gereklilik nedeniyle rica ediyorum.

Kuzeye göç eden siyahilerin D vitamini ni Avrupalılar kadar üretememesini bir dezavantaj olarak belirttikten sonra , bu sorunun nesiller içinde silineceğini ve kuzeye göç eden siyah derili insanların, bir kaç nesil sonra çoğunun renginin beyaza döneceğini ve D vitamini üretebileceklerini belirtmişsiniz .

D vitamininin tek kaynağının güneş ışını olmadığını, on binlerce yıl önceki ataların çok zor ulaştığı veya hiç ulaşamadığı süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, istridye, yumurta sarısı gibi gıdalarda da bulunduğunu biliyoruz. Bu durumda, günümüz koşullarında kuzeyde yaşayan siyah derili insanların , çok kolay ulaşabildiği , D vitamininin eksikliğinden bahsedilememesi nedeniyle bu yönde bir doğal seçilim bakısı da olmayacaktır.

Roma imparatorluğu döneminden , avrupada coğrafi keşiflerin yapılmış olduğu 15 YY a kadar ki dönemlerden beri siyah derili insanların kuzey enlemlerinde yaşadığını biliyoruz. Roma dönemini saymasak dahi ,en az 500 yıldır, beyaz derili insanlarla olan melezleşme dışında, deri rengi nesiller boyu açılan siyah derili bir soy ağacı gösterebilir misiniz

D vitamini eksikliğini, siyah derili insanların deri rengini , bir kaç nesil içinde beyaza çevirebilecek denli şiddetli olan bir doğal seçilim baskısı olarak mı görüyorsunuz

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Saygılarımla

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Günümüz modern dünyasında, çok sayıda afrika kökenli siyah derili insanın, amerika ve avrupa kıtalarının kuzey kesimlerinde yaşadığı bilinen bir gerçektir. Üstelik bu insanların bir kısmı uzun nesiller boyunca yaklaşık olarak 500 yıllık bir süreyi beyaz tenli insanlarla birlikte bu bölgede geçirmiştir. O halde siyah derili insanların da deri renginin açılması gerekmez miydi . Bu oldukça mantıklı ve yerinde bir sorudur.

Her şeyden önce yaklaşık 500 yıllık bir süreç bu şekildeki bir adaptasyon için yeterli uzunlukta olmayabilir. Ancak çok daha önemlisi günümüz modern dünyasında , siyah derili insanların hayatta kalabilmesi ve üremesi üzerinde etkili olan bir seçilim baskısı bulunmamaktadır. Diğer deyişle , deri rengi daha açık olan bireylerin, gen havuzundaki daha açık renk alelinin frekansını artıran bir seçilim baskısı yoktur . Çünkü insan türü on binlerce yıl önce yaşayan atalarından farklı olarak , geliştirdiği bilim ve teknolojı sayesinde, ne kadar kuzeyde olurlarsa olsunlar hayatta kalmasını ve üremesini güvenli şekilde sağlayan sayısız olanaklara sahiptir. Bu olanaklar, insan türü üzerinde, deri rengini avantajlı veya dezavantajlı kılacak doğal seçilim baskısını neredeyse sıfırlar. Dolayısıyla mevcut şartlar devam ettiği sürece, koyu renk deriye sahip nesiller ne kadar kuzeyde yaşarlarsa yaşasınlar, herhangi bir adaptasyon süreci geçirmeyeceklerdir.

141 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Afrika ekvatora çok yakın bir bölgedir. Bu nedenle güneş ışınları Afrikaya dik gelir. Güneşte kaldığımız zaman nasıl bronzlaşıyorsak. Afrikadaki insanlar da bu nedenle siyahileşiyor. Sadece tek bir farkları var. Hüneş altında kaldığımız zaman bronzlaştığımızda modifikasyon geçiririz. Ancak Afrika da yaşıyan insanların bir süre sonra genine siyah renkli deri özelliği katılır. Yani Afrikalılar için siyah renk kalıtsaldır. Bu nedenle coğrafya deri rengimizde nesiller içerisinde etki gösterebilir.

Kuzeye göç eden siyahilerin deri renkleri genlerine yansıdıysa sürekli siyahi kalırlar. Ancak birkaç nesil içerisinde deri renkleride farklılaşmaya başlıyabilirler.

Kuzeye göç eden siyahilerin D vitamini ni Avrupalılar kadar üretememesi elbette bir dezavantajdır. Ancak bu sorunda nesiller içerisinde silinebilir. Çünkü kuzeye göç eden siyahilerin birkaç nesil sonra çoğunun deri renkleri beyaza dönecek ve D vitaminini üretebilecektir.

271 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın