Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hilal Badoğlu
Üye
2

İkizler gerçekten de birbirlerinin hissettiklerini hissedebilir mi?

Bunun bilimsel bir arka planı var mıdır? Yoksa uydurma bir şey midir? Ayrıca ek olarak his denen kavramın bilimsel bir açıklaması var mıdır içgüdü ile kıyaslanabilir mi?
795 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Tehmez Muradov
Bilimsever

Benim sınıf akradaşlarım ikizdi. Biri erkek biri kızdı. Amma tek yumurta ikizleri idi. Çok zaman sorulara aynı cevab verir, test yaparken aynı sonuçları oluyordu. Akıllarına çok zaman aynı şarkı oluyordu ve aynı zamanda da okuyordular. Amma hiç aynı acı (fiziksel) hiss etdiklerini söylemediler. Bence buda bir halk beyaz yalanı.

8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Skeptik

İkizim var ve ve bu soru ile çok sık karşılaşıyorum. Tabii ki hayır. Bu bir "şehir efsanesi". Telepati veya telekinezi ile benzer iddialar. Bunu gerçekten yaşadığını söyleyenler olabilir. Bu da gerçekten telepati yapabildiğini söyleyen kişilerle aynı durumdur. Küçükken kardeşimin babamın omzundan betona düştüğünü hatırlıyorum, ben annemle babam kardeşimle yürüyorduk ve hiçbir şey hissetmedim. Birçok olay olmuştur hatta daha hatırlamadığım. Ama hissetmedim. Birçok kez kolunu, bacağını vs vurdu ama hiçbirini hissetmedim.

Aynı acıyı hissetmek için aynı durumda sinirlerin uyarılması gerekli. Bu da teknolojik aletler olmadan imkansız. Konuyu daha iyi anlamak için Telepati ve telekinezi ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

İkizim ile ilişkimin iyi olmadığımı düşünebilirsiniz ama aynı anda doyarız, aynı anda benzer şeyleri düşünürüz hatta aynı soru sorulduğunda aynı anda aynı kelimelerle cevap verdiğimiz bile oldu. Çünkü düşünce yapımız, çevresel şartlarımız, yetişme şeklimiz çok benzer olduğu için bu durum normal. Ama aynı anda acıyı hissetmek gibi iddialar ikizliğe voodoo bebek muamelesi yapmaktır. Voodoo bebek ne kadar doğru ise bu da o kadar doğru olabilir.

Dikkatli incelenecek olursa bir sürü olasılık olduğu görülecektir ama acı konusunda da aklına birçok kez başına bir şey geldiğini düşünmüşsen tutmuş olabiliyor. Özellikle onu daha çok merak ettiğin ve endişelendiğin zamanlarda ister istemez sürekli empati yaptığınız için bazı durumlarda tutabiliyor. Hepsi bu.

108 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Berra Akın
Berra Akın
3,169 UP
bilimsever

Merhabalar! İkizim olduğu için size cevap vermem gerekir diye düşündüm. Öncelikle şu klasik "ikizlerden biri kolunu acıtırsa diğerinin de acır mı" sorusuna cevap vereyim, hayır acımıyor. Fiziksel olarak birimizin canı yanınca diğerinin de yanmıyor. Fakat bu her ikiz için geçerli midir bilemeyeceğim; ama geçerlidir diye düşünüyorum çünkü eğer hisseden varsa bile bu psikolojik açıdan acı hissetmesi gerektiğini düşündüğü için hissediyordur. Kendi fikirlerimi belirttim, umarım yardımcı olabilmişimdir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
murat kaya
murat kaya
4,898 UP
mantıklı düşünen biri

Böyle ilgi çekici bir durum o kadar araştırılmasına rağmen hiç bir zaman kanıtlanamadı.

Kendi yaşamımdan örnek vericek olursam kuzenlerim ikiz ve birbirinin tam zıddıdır. Biri farklı müzik tarzını severken diğeri farklı müzik tarzını seviyor. Biri brokoliyi severken öteki nefret ediyor. Başta biz de denemek istedik aynı şeyleri düşünürler mi diye kendi çapımızda test yaptık. Örnek olarak karşılıklı oturtup o an ne düşündüklerini yazmalarını istedik ama birbirinden çok farklı yazılar çıktı :) Acıyı hissetme konusu da tamamen uydurmadır. Öyle birşey mümkün değildir.

Tüm Reklamları Kapat

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close