Puan Ver
0
Puan Ver

İkinci dereceden denklemleri çözmenin alternatif yolu bulunmuş kısaca açıklayabilir misiniz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Video ikinci dereceden denklem çözümünün mantığını 07.21'e kadar anlatıyor ve sonra onu 07.21'de özetliyor. 07.21'de olmayan şey ise sıfırdan farklı a için denklemin her iki tarafını sadeleştirmek gerektiğidir. Bunu yapınca ikinci dereceden denklem ax2+bx+c , x2+Bx+C'ye dönüştürülmüş oluyor. a sıfırdan farklı değilse denklem birinci dereceye düşeceği için bunu kabul etmemizde bir sıkıntı yoktur. 07.21'de anlattığı şey şöyle ifade edilebilir:

  1. Şayet toplamı -B ve çarpımı C olacak şekilde r ve s bulursanız bunlar denklemin çözümleridir.
  2. Toplamları -B olduklarından ötürü, r ve s 'yi \frac{-B}{2} + u ile \frac{-B}{2} - u olarak kabul edelim.
  3. r ve s'nin çarpımlarının C olduklarını biliyoruz ve dolayısıyla \frac{B2}{4} - u2 =C'ye eşit oluyor ve dolayısıyla u2 = C - \frac{B2}{4} olmaktadır. Böylelikle u çözülebilir hale gelir.
  4. u değeri hesaplandıktan sonra bulduğumuz \frac{-B}{2} + u ile \frac{-B}{2} - u çözümlerimizi verir.

Not: 3. adımın bu şekilde çıkması, 2. adımdaki formülleri kabul etmemizden kaynaklanır. (a-b) ile (a+b) 'nin çarpımı (a-b)(a+b)=a2+ab-ba-b2=a2-b2 olmaktadır.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki kendimiz ile doğa arasındaki duygusal bağı kuramazsak, türleri ve çevreyi kurtarmayı da asla başaramayacağız... Çünkü biz, sevmediğimiz şeyler için mücadele vermeyen bir türüz.”
Stephen Jay Gould
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder