Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

İki milyon yıl boyunca insan beyninin evrimini sürdüren şey nedir?

Sapiens'i okurken bu soru aklıma takıldı bu sorunun cevabı var mıdır ? Yani insan beyni neden yıllar boyu evrimleşti ?

1
281 görüntülenme
Hatırla (5)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhaba

öncelikle evrim ağacının tam sorunun üstüne cuk diye oturacak bir yanıtı var.kaynak kısmına ekledim mutlaka oku.ayrıca kaynak kısmında benım de faydalandığım-bilhassa NCBI-gibi yerlerden bu ve bu gibi daha birçok kapsamlı bilgiye ulaşman mümkün.sapiensi okuduğum vakit böyle bir soruyu ben de sormuştum ve kendimce bu kaynakların yolunu takip ederek birkaç yanıt bulmuştum.(kendime göre doğru olan birkaç yanıt:))

bi makalemiz yook mu :)

İnsan ataları ile şempanze atalarının evrimsel süreçte yollarını ayırmasının üzerinden milyonlarca yıl geçti ve bu ayrımdan beri de şempanze beyinleri yalnızca biraz değişmişken, insan beyni hacimsel anlamda neredeyse üç katına çıktı. Her ne kadar bilişsel beceriler anlamında bu hacimsel büyümenin yansımasını türümüzün her bireyinde "gözlemleyemiyor" olsak da; Homo sapiens'in görece büyük beyne sahip oluşu tartışmasızdır.Tartışmalı olan ise beynimizin bu olağanüstü hacmine nasıl ulaştığıdır. Bilim insanları, beynimizdeki gri maddenin zaman içinde sürekli evrimleştiğini gösteren yeni bir model geliştirdi; bu da zekamızın belirli bir davranışla seçilmesinin mümkün olmadığını düşündürüyor.Homininlerin Kafatasının iç kısmı. hacminin (ECV) son altı buçuk milyon yıldır neden arttığı konusundaki tahminlerimizde herhangi bir eksik yan yok denebilir. İlk homininler, şempanzelerinkine yakın bir beyin büyüklüğüne sahipti ve bu andan itibaren de bu büyüklükte dramatik bir artış görüldü. Bu yüzden de bu seviyeye nasıl ulaştığımız oldukça önem addetmektedir.Bir kaç hipotez, nöron sayısındaki artışın desteklenmesini; beslenme biçimimizdeki değişimlere, daha iyi bir kan akışına ya da metabolik kaymalara dayandırıyor.Bu açıklamalar, "aç" bir sinir sisteminin beslenmesinin zorluğunun nasıl üstesinden gelebileceğimizi önermesi açısından iyi bir iş çıkarıyor; fakat ne var ki, daha iri beyinli örneklerin seçilmesinde yardımcı olan kuvvetler hakkında çok şey söylemiyorlar.Büyük beyinler, bazılarının ileri sürdüğü gibi arkadaş edinemde daha iyi olmamızı mı sağladı? Yoksa, bazı atalara sorun çözme konusunda bir uç mu sağladı? Eğer, bu yeni çalışma bir yerlere varacaksa, açıklama için herhangi bir basit davranışa odaklanamayız.Araştırmacılar, halk arasındaki yaygın kanının, büyük beyinlerimizin, her biri atalarımızı daha akıllı hale getiren basamaklı artışlardan dolayı evrimleştiği yönünde olduğunu; ne var ki; gerçeğin, çok daha karmaşık ve beyin büyüklüğü ile davranış arasında belirgin bir bağlantı bulunmadığını söylüyor.Beynimizin, şempanze-minyonluğundan modern insandaki büyüklüğüne nasıl gittiğine dair daha iyi bir kavrayış geliştirmek adına, araştırma ekibi, atalarımızın soy ağacından ayrılan bir düzineden fazla hominin türünü temsil eden 94 fosil örneğinin ECV'leri üzerindeki mevcut araştırmaları karşılaştırdı.

21 Şubat'ta (2018) Proceedings of the Royal Society B. 'de yayımlanan araştırmada, 3.2 milyon yıllık Australopithecus'tan yakın kuzenimiz -yarım milyon yıl önce yaşamış- Homo erectus'a kadar, örnekler kendi soy ağaçlarına ayrıldı. Bu ayrıştırma, her bir daldaki değişimleri hem kendi içerisinde hem de farklı dallardaki değişimlerle karşılaştırma olanağı sağladı. Elde edilen bulgular ise, her grubun kendi içerisindeki evrimin, gradüel olarak beyin büyüklüğünü de yukarıya doğru sürüklediğini gösterdi.Öte yandan, bu süreçte, daha büyük beyinli alt türleri ortaya çıkaran türleşme olayları ve küçük beyinli türlerin yok olduğu soy tükenmesi olayları da gözlemlendi. Bir diğer ifadeyle, hominin türleri yükseldikçe ve düştükçe, küçük beyinli populasyonlar yerlerini yavaş yavaş büyük beyinlilere bıraktı. Bütün bu süreç boyunca da her türdeki beyin hacmi devamlı olarak nesiller boyunca genişledi.Araştırma, beyin hacmindeki kademeli değişimi hangi güçlerin ittiği üzerine bir yorumda bulunmuyor ancak konuya ilişkin mevcut hipotezlerin; bu evrimin ani ve hızlı adımlardan ziyade yavaş ve sürekli bir uyumlulukla gerçekleştiği noktasında sınırlanmasına yardımcı oluyor.

Öte yandan beyin büyüklüğü, bilişsel işleyişin temel etmeni değildir. Daha fazla nörona sahip olmak, ek becerilerin geliştirilmesi noktasında fırsatlar sunabilirken; beyin fonksiyonelliğini belirlemede esasen hayati olan bu nöronlar arasındaki bağlantılardır. Atalarımızın kafataslarının iç kısımları üzerinde çalışmalar yürüterek öğrenebileceğimiz çok daha fazla şey var. En azından, bunun gibi gelişmiş modeller; fosil kayıtlarından mümkün olduğunca çok bilgi elde etmemize yardımcı olacaktır.

sevgiler ecemm

557 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et