Sorulara Dön
-1
Psikoloji & Psikiyatri

İdeolojilerin ve metafiziksel makamların taraftarı olmak psikolojik bir rahatsızlık değil midir?

Her ikisi de insanların nüfuz ve hiyerarşi açlığı için büyük cevherlerdir ve de büyük yanılsamalardır, örneğin insanın hiç bir değeri yokken insanlara kendilerini değerli hissettirir ve bu his sayesinde insanları çeşitli kalıplara adapte ederler, insanı esir alırlar ve özgür düşünmelerine izin vermezler, insanı kendi çizgilerine hapsederler.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir düşünce, ideoloji, inanç inançsızlık biçimini benimsemek ile taraftarı olmak farklı şeyler.

Zihinsel kutuplaşma, belli bir anlayışı üstün, bu anlayış dışındakileri yanlış-hatalı hatta aşağı görme üzerinden kendine göre doğru ve üstün olan bu anlayışı fanatik biçimde savunma güdüsü üretmektir. Burada, savunduğu anlayışa ve onun dışındaki düşünce yapılarına karşı objektifliğini yitirmiştir kişi. Artık bu konuda mantıklı olmaktan çıkmıştır, gerekirse hakaret edebilir, şiddet uygulayabilir hale gelmiştir kendi doğrusunu savunabilmek için. Taraftarlık, düşünsel olarak belli bir yetkinliğe ulaşmadan, daha çok duygusal nedenlerle bir görüşün tarafında olup, kendini bu görüşe hizmet ederek - savunarak kendi başına olamadığı özne olma halini kovalarken, özne olma ihtimalinden tamamen çıkıp, kendi kendini araçsallaştırması aynı zamanda.

Birey olamamış bir kişinin, felsefi - düşünsel anlamda yeterli derinliğe ulaşamamış olmasından dolayı, bir zihniyetin müntesibi olarak varlık gösterme arzusu olarak da görebiliriz. Bir düşünceye sahip insan güruhuna dahil olarak önemli hissetme-bir amaç uğruna yaşama, anlam ihtiyacını karşılama. Bu insani, temel ortak bir falso insanlık için. Ateistlerin ölmesini isteyen bir taraftar ile, tanrı yok din yalan diyen taraftar TAMAMEN AYNI ZİHNİYETE SAHİPTİR. Sadece renkleri değişiktir. Güdü - motivasyon tamamen aynıdır. Sadece geçmişte ilk karşılaştıkları etkenler - kişiler - kaynaklar farklı olduğu için, savundukları odaklar -görüşler farklıdır. Birbirinin yerine geçseler aynı faaliyeti yapacaklardır. ZİHNİYET İKİZLERİDİR.

Bu anlamda düşünce yapısı kendine özel olması gereken insanın siyasi, dini, felsefi, vs vs bir görüşün kendi bakış açısını tamamen karşıladığını düşünmesi ve o görüşün taraftarı olduğunu ifade etmesi, yeterli korteks gelişimi çabası gösterme zahmetine girmeden, bir görüşün askeri olmayı tercih etmesi açısından kişinin gelişmemişliğinin dışa vurumu olarak görülebilir. (Kişisel kanaatim gelişmemişlik belgesidir diploma gibi)

(Kendi düşünce yapısını çok iyi analiz edebilen bu çabayı veren kişiler, kendi gibi olmayanı yanlışlama ihtiyacı hissetmezler. Kendi gibi olmayanı da anlama çabasındadırlar. Bu nedenle kutuplaşma görülmez. Kendi bireysel gelişimlerini sağlıklı olarak sürdürebildikleri için, başka görüşleri yanlışlama ihtiyacı duymazlar)

Psikolojik rahatsızlık potansiyelini içinde taşıyor olma ihtimali yüksek de olsa, böyle kişilerin kişilik bozukluğu yaşadığını söylemek medikal anlamda doğru olmaz. Kişilik bozukluğunun nevroz kısmı (iyileşme oranı en yüksek) dahi, kişilik örüntüsünün geçici bir süre için bozulması anlamına gelmektedir. Kişi kendi gibi olmayan bir bireye hakaret ederken bile kişilik örüntüsü bozulmamıştır, sadece gelişmemişliğinin ürettiği negatif enerjiyi atmak için muhatabını kullanmaktadır.

Eğer bireyin gelişiminde belli bir eşiği geçerek, ortak bilinç ile etkileşimimizde farklılığa neden olabilecek seviyeye gelirsek, bu taraftarlık tam da bir kişilik bozukluğu olarak tanımlanacak.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın