Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
216K UP
Üye
2

Huzur evindesiniz ve öleceğinizi biliyorsunuz, tanıdıklarınıza nasıl bir mektup yazardınız?

469 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ertuğrul Genç
Düşünür

Bol bol kitap okuyun ki cahil kalmayın çünkü cahillik dünyada ki en büyük düşmanımızdır. Öğrenin öğretin ve sakın hakkınızı yedirtmeyin. Büyük insanlar okuyun ki kısa bir hayatta neler yapılabilir öğrenin. Sorgulayın çünkü sorgulanmamış yaşam yaşamaya değmez. Mutlu olun sağlıcakla...

6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Beyza Yalçın
Düşünen biri

Anı yaşayın. Hatalarınızdan ders çıkarın ama geçmişe takılıp kalmayın. Olan olmuştur ve geri dönüşü yoktur. Zamanda yolculuk filmlerinin geçmişi değiştirme kısmının mümkünatı olmadığını anlamayı beklemeyin bunu öğrenmek için. Gelecek kaygısının sizi ele geçirmesine izin vermeyin ama sorumluluklarınızi asla ihmal etmeyin. Zaruri olanlar hariç kendi belirleyebilme şansınızın olduğu sorumlulukları zevk alabileceğiniz şeyler olarak seçin. Büyük oranda yapacağınız işten bahsediyorum. Hayat boyu icra ederken mutlu olup kendinizi geliştireceğiniz ve başka canlılara/dünyaya faydalı olabileceğiniz bir meslek seçin. Yaptığınız her şeyden zevk alın. Eğer hayatının her hangi bir anında zaman ne zaman geçecek diye saate odaklaniyorsan bunu hemen fark et ve bu zulmü kendine yapma. O zamanın her saniyesi kıymetli. Sen mutlu olduğun, hiç bitmesin istediğin zaman saniyeleri bitmesin diye sayarken neden aynı kıymetteki ve aynı potansiyeldeki bu zamanın bitmesini isteyesin ki? Ya yaptığın şeyi değiştir, ya da yaptığın şeyi en verimli ve keyifli hâle getir. Zaman öldürme. İnsanların ne dediğine çok bakma. Her insanın gelip geçici olduğunu bil ve çok kimseyi hayatının merkezine koyma. Bunu yaptığında ve o kişiler artık hayatının merkezinden (ölüm ya da aranın açılması, bozulması vs) çıktığında bunun acısını yaşa ve bunun da yüce bir duygu olduğunu bil. Üzülmeyi bile layıkıyla yaşa ve kıymetini bil. Kendinden çok şey goturmedigi ve yapmanın verdiği mutluluğun verilen şeyden fazla olduğu iyilikler yap. Yani fedakâr değil iyi, karakterli biri ol. İnsanoğlu nankördür, içinden gelmeyen bir şeyi yapma, kimse için. Dürüstlük gidince her şey birbirine karışır. Sanala kendini fazla kaptırma. Dışarida hayat var, gerçek bir hayat! Ve umarım ki yaşanmaya değer bir hayat. Gerçek anlarını da sanal yapmaya çalışma. Fotoğraf çekme, videoya alma, anılarını sosyal medyada paylaşma. Bunları yapıp o ana sadece bir post kadar değer biçme. Hayatımın sosyal medyali, fotoğraf çekmeyi seven ve bunlarsiz olan iki ayrı dönemi oldu. Herkes en iyi açıyı yakalamaya çalışırken bir teknenin tepesinde yalnız başıma denize kucağımı açıp havayı içime çektiğimi biliyorum. O hissi bana hiçbir beğeniden ve yorumdan gelen ego tatmini vermeyecekti. Hakkını her zaman savun. Elinde olan tek gerçeklik hayatın ve bunu yaşaman da en temelde haklardan geçiyor. Esaretin Bedeli'nde tartışılan sorunun cevabını ara sıra kendine sor. Umut iyi bir şey mi kötü bir şey mi senin için? Ve buna verdiğin cevaba göre hayatını şekillendir. Hangisini hayatına uygulamak seni dünya ile başa çıkmakta destek olacaksa onu seç. Polyanacilik oynama hiçbir zaman ve gerçeklerin farkına var. Ve son bir şey. Zıttını iddia edip romantize edenlerin söylediklerine kanılmamasi gerekilen bir konu. Şu hayatın en büyük gerçeği paradır...

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Only LGBT
Only LGBT
4,236 UP
Felsefe ile ilgileniyorum.

İstemediğim bir dünyada her gün kendimi öldürüyorum. Bilinmezde kalmış bir acının eseri ama hala dökülüyor dudaklarından ağıt sesi.

Yürürüm,ağlarım. Acıyan yerime dokunur,dokunsam da kanarım. Üşütür beni akan kanımın sıcaklığı. Boş verip adımlarımı atarım,ayak tabanlarım yara olur,oturup dinlenmek isterim. Bir hırsız gelir çalar beni benden. Kaybolan parçalarımın bir başkasına verilişini izler,kendime acırım. Ama bu sefer de zaman gelir yanıma,bana sormadan serer örtüsünü üstüme. Oysa ben hala kanarım. O sırada dizlerimi tutup kendime çekerim,ağladım ağlayacağım.

Tüm Reklamları Kapat

İnanmıyorum,inanmak istemiyorum. Oysa sanırım ki yukarıdaki benimle asla tatmin olmayacak. Umarım yakın bir zamanda,öyle hemen de değil ama uzun da sürmeyen bir zamanda -lütfen- al sessizce nefeslerimi benden. Ben,benimle hiç karşılaşmadım ancak vardır orada bir ben. Al ve ona ver. Belki onları affedersin de yüzlerinde sürer bir tebessüm ebediyeten.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Harun Aktaş
DİŞ HEKİMLİĞİ ÖĞRENCİSİ HARİTA MÜHENDİSİ

Sadece bulunduğunuz ana odaklanıp en doğru kararı verin geçmiş gelecek demeyin.İyiliklerinizi değer göreceği yere yapın iyiliğiniz karşıdakinin gördüğü kadardır.Fazladan gülümserseniz kimse size neden gülümsedin diye sormaz ama somurtursanıx sorarlar

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close