Puan Ver
5
Puan Ver

Hızlanan cismin ağırlığı ve kütlesi azalır mi artar mı?

Arabayla çevreyolunda ışıklarda beklerken kamyon şeridinde asvalta derin teker izleri bıraktığını, biraz ilerledikten sonra bu izlerin azalarak bittiğini farkettim. Hızlandıkça yere olan baskıları azalıyor mu?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
2 Cevap

Kütle değişmeyen madde miktarıdır fakat hızlanan bir ismin ağırlığı ona etki eden basınç azalımından dolayı ağırlığı azalır.Örnek olarak 50 km/h ve 300km/h ile giden özdeş araçların(cisimlerin)kütlesi aynı ağırlıkları ise farklı olur.

Teşekkür (1)
2

Kaynaklar

  1. Bilim dergisi Adını hatırlayamadım

Einstein'in meşhur formülü E=mc2 denklemi bize kütlesi olan bir maddenin enerjisi olduğunu bu eşitlikle gösterir.Bu bilgiyi kenara koyalım.

Işık hızını evrende hiçbirşeyin geçemeyeceği belirtilmiştir(300.000.000m/sn).Eğer bir maddeyi ışık hızına ulaştırırsak o maddenin saf enerjiye dönüşeceğini söylemiştir Einstein.

Bu 2 bilgiyi sentezlersek ve formülden yola çıkarsak madde hızlandıkça kütlesini ''GEOMETRİK'' doğrultuda kaybeder.Bu durum ilk 200.000.000m/sn gibi hızlarda etki etmez ancak 299.999.900m/sn gibi ışık hızına yakın bir hıza çıkarırsak çok ciddi kütle kayıpları gözlemleriz ve ışık hızına çıktığında tüm kütle saf enerjiye dönüşür.Buna da ''kütle-enerji eşliği'' denir.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. E=mc^2 madde neden ışıktan hızlı gidemez
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır!”
Brian Greene
Geri Bildirim Gönder