Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Herkes başkalarının daha kolay etkilendiğini ,manipüle edildiğine inanır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bunu anlayabilmek için şöyle bakalım: Bir sürü inanış biçimi var, ve herkes kendisini doğru, kendi gibi olmayanı yanılmış, hata içinde olarak düşünmektedir. Kendi doğrularımızın üstün olduğunu düşünürüz.

İnsan genel olarak benmerkezli düşünmek durumundadır ki, kendini özel biricik olarak düşünsün.

Kültür farklılıklarının yanlışlar olarak algılanması, yargılanabilmesi gibi NORM yarıştırma, kendi değerlerine göre farklı kültürler arasında yapay hiyerarşiler kurma gibi tepeden bakan, denetleyici bir yapımız var.

Kendi kültür yapımızı üstün değerli, farklı olanları aşağı, hatalı ya da daha değersiz algılıyor olmamız gibi yapay değer yargılarımıza sıkı sıkıya tutunuyor gibiyiz.

Kendi yanlışlarını savunabilen bir türüz. Bir yandan da, bizim gibi olmayan inanış biçimlerini, düşünce yapılarını, kültürlerini manipüle olmuş, hata içinde görmeye ihtiyacımız vardır. Ki, sahte bir şekilde kendimizi meşru, doğru, değerli, üstün görebilelim.

Anlıyoruz ki, kendimizi merkeze koymak durumundayız ki, özbenlik, öz saygı gibi kendini önemli hissedebilecek noktalar belli olmalı ki, onlar üzerinden kendimiz gibi olmayanlardan ayrılalım, sınırlarımız belli olsun. Oysa ortak gelişim süreci belli bir noktaya geldiğinde, önemli ve değerli hissetmek için bunlara ihtiyacımız olmayacak. Kültür yapısı, inanç biçimi, coğrafya gibi sanal faktörlerin canlıya değer biçmede hiçbir öneminin olmayacağının anlaşılmasıyla, ÖZNEL ile SOSYAL olan arasındaki bağ sorunları aşılacak. İşte kendimizi değil, insanlık merkeze gelmeye başladığında, hiç de başkalarını hata içinde, kendimizi doğru görme gibi tanrıcılık oynamadan, büyük resme bakarak gelişim temelli bakmaya başlayacağız.

Asla olmaz mı diyorsunuz. Bir zamanlar gladyatörlerin aslanlarla savaştığı, birbirini öldürmesinin eğlence amacıyla izlendiği kültürel yapıdan, hayvan haklarının önemine geldik. Sokak hayvanlarına değer verilmesi gerektiğini konuşur hale geldik.

Sosyal yapı canlıdır, ve biz istesek de istemesek de değişir ve gelişir.

Her eski sosyal yapı, bir sonrakine göre manipüle olmuş şekilde düşünülür.

Çünkü kendi sosyal yapımızı merkeze koyarız. :) Bir yerden tanıdık geldi mi.....

135 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko