Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Herhangi bir nesnenin, mesela bir sandalyenin varlığını nasıl kanıtlarız?

"burada bir sandalye olduğunu bana kanıtla. " gibi sorularda o sandalyeyi nasıl kanıtlayabilirim. öyle bir yöntem ile gitmem gerek ki sıkışsın sorusunda. Kabul etmek zorunda kalsın.

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yokluğunun mümkün olmadığını söyleyerek olmayana ergi yaparız.

Olumsuz Varoluşlar Problemi

Parmenides adlı şükela filozofumuzun iddia ettiği problemdir. Bunu açıklamak için şu cümleyi ele alalım "Truva varolmamıştır.". Eğer "Truva varolmamıştır." herhangi birşey hakkındaysa, o Truva hakkındadır. "Truva varolmamıştır." kendi kendisini engelleyen bir önermedir. Anlamlı olmasıyla ilgili önkoşullardan birini inkar etmektedir. "Hiçkimse İstanbul'dan söz etmez." demek gibidir bu.

Bu konuda bir ayartıcı çözüm şöyle demektedir:Mesela "Pegasus varolmamıştır." beyanı, Pegasus fikri hakkındadır. Fakat Pegasus, Pegasus fikriyse, o zaman "Pegasus varolmamıştır." yanlıştır çünkü Pegasus fikri vardır. Sorun bir olumsuz varoluşun nasıl gerçek olabileceğini açıklamaktır. Nereden bakarsanız bakın, Pegasus açıkça bir fikir değildir. Onun Bellerophon'un kanatlı atı olduğu düşünülür. Fikirler uçmaz.

Şimdi gelelim sandalyenin kanıtına. Burada olmayana ergi yaparak varolmamanın mümkün olmadığını açıkladık. Bütün bu anlattıklarım neticesinde sandalye vardır. Sandalye varolmamıştır demek kendi kendini yalanlamaktır.

Sandalye var demiş miydim?

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Paradoksun Kısa Tarihi Bu kitapta konuya genişçe yer verilmiş
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehaleti kabul etmek bilgeliktir.”
Ashley Montagu
Geri Bildirim Gönder