Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
13
Her şey hayal ürünü olabilir mi?
Bizim dışımızda, var olduğunu varsaydığımız her şey, duyularımız ile algılanıp beynimizin bunları yorumlaması sonucunda var diyebilmemizi sağlıyor. Peki her şey aslında duyularımız ve beynimizin senkron şekilde oluşturduğu bir illüzyon olabilir mi? Her şeyin gerçek olduğunun en gerçek kanıtı nedir?
561 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Gerçeklik malesef ki, öznel bir kavram. Her beyin yapısı kendi gerçeklik algısına sahip. Ancak o kadar çok benzeşik yapıda ki, her birimizi aynı gerçeklik algısında var olduğumuzu düşünürüz. Nörobilimsel olarak her beyin kendi gerçekliğini oluşturur.

Herşeyin gerçek olup olmadığını sorabilmek için, önce gerçekliğin ne olduğunu belirlemek zorundayız. Ve bu sorunun tek cevabı yok. Ben kendi gerçek kabulümü bile hangi referanslarla tanımlayacağımı bilmiyorum. Gerçek tanımım, soruda belirtildiği gibi beynimin üretimi. Beynin çıktısı. Denetleme şansımızın olmadığı bir impuls sinyal sadece.

Bu yüzden gerçeklik kavramı mutlak görecelilik içinde kalmış, ortak paydaların tekmiş gibi kabul edildiği bir anlayış üzerinden elde edilen bir çıkarım.

Bu Reklamı Kapat

Tabii hiçbir şey, bizim gerçek olarak kabul ettiğimiz tanıma girmek zorunda değil. Zaten bütün varlıkların bir algı sınırı UMWELT bulunmakta. Fizik evreni olduğu gibi değil, biyolojik kapasitesinin izin verdiği kadarını algılayabilmekte. Bu yüzden hiçbir varlığın gerçek tanımı mutlak olarak geçerli olamayacak.

Kendimiz dışındaki ŞEYlerin gerçekliğini sorgularken kendimizi mutlak gerçekmiş gibi ele alıyoruz. Oysa kendi gerçekliğimizi denetleyecek bir yöntem de yok. Biz sadece ne olduğunu bilmediğimiz bilinç ile varlık deneyiminde olduğumuzu düşünüyoruz. Bunun hiçbir gerçeklik tanımlama - anlama referansı bulunmamakta.

235 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak. (14 August 2020). Alındığı Tarih: 14 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Ejder Ateş
Ejder Ateş öğrenci

merhabalar

öncelikle bilimsel çalışmalarınız için size ve ekibinize teşekkür ederim

Ben herşeyin gerçek dışı yani olan biten herşeyin hayal ürünümüz olduğunun düşüncesinin aksini düşünüyorum. Niye olamaz derseniz eğer, bunun cevabı elbette iki üç örnekle açıklanamaz. Ama rüyalarımızda gördüklerimizi kıyaslarsak belli açılardan bize yardımcı olur. örneğin rüyamızda kendimizi uçarken görüyoruz ve mekan açıdan fizik kurallarına aykırı bir yerde olduğumuzu hayal ediyoruz. bazen rüyamızda bunun bir rüya olduğunu anlayabiliyoruz. bunun sebebi bugüne kadar öğrendiğimiz bilgiler yada deneyimler bize gerçeklikten aykırı bir şeylerin olduğunu sezdiriyor. elbette bazen rüyamızın gerçek mi hayal mi olduğunu anlayamayabiliyoruz. bunun sebebi de; rüyamızın gerçek hayatta fiziği rüyada iyi değerlendirdiğidir. fakat yine de gerçek hayatta ki gibi kusursuz değil. çünkü hayat bizden ibaret değil. rüyamızda kendi benliğimizi az çok biliyoruz fakat karşımızdaki bir insanın düşüncelerini tepkilerini yüzeysel olarak biliyoruz yada tahmin edebiliriz. Aslında bu soruya özellikle cevap vermek istedim. Çünkü varlığımızın toplumdaki yerini sorgulayan bir soru olduğunu düşünüyorum. Bana da cevap verme fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim....

227 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Alman İdeolojisi ( Marks Ve Engels). (13 August 2020). Alındığı Tarih: 13 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Aklın İsyanı( Alan Woods). (13 August 2020). Alındığı Tarih: 13 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et