Sorulara Dön
0
Sosyal Bilimler

Her insanın çocuk yapma özgürlüğü neden kısıtlanmadı?

Toplum olma bilinci homo sapiensten daha eski ise, yerleşik hayata geçişten sonra neden klanın daha az güçlü insanlarına üreme avantajı verildi? Klan veya gruptaki baskın erkeklerin, gruptaki tüm kadınları sahiplenmesi ve sadece kendisinin çiftleşmesi gerekmez miydi? Her bireyin aile kurabilmesi, çok korkunç bi büyümeye yol açtığı gerçeği neden fark edilmedi? Birileri buna neden engel olmadı? Neden sadece güçlü, savaşçı, sanatçı, yetenekli, sporcu insanların soyu devam etmesin?

2
148 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Her insan yeteneklidir. Yeter ki ona eğitimi verilsin.

Sadece savaşçı, sporcu, sanatçı insanların çocuk yapmasına izin verilseydi doğan kız çocuklarını ne yapacaksınız ?

Ayrıca ülkemizde 30 civarı fakülte ve 200 civarı bölüm vardır. Hangi insanın buralara yerleşeceğine, eğitim alacağına dair sınavlar vardır. Sınavda başarısız olanlar istediği bölüme zaten yerleşemez.

Ayrıca ülkemizde 27 civarı ana sektör ve bu ana sektörlere bağlı 1.000 e yakın alt sektörler vardır.

Sadece savaşçı, sporcu, sanatçı insanların çocuk yapmasına izin verilseydi bu 1.000'e yakın alt sektörde kimler çalışacaktı???

Ülkemizden sektörlere örnekler

3.600.000 kamuda çalışanlar. ( 880.000 öğretmen, 140.000 akademisyen, 240.000 asker, 50.000 askeriyede çalışan sivil memur, 250.000 polis, 22.000 çarşı mahalle bekçisi, 15.000 hakim savcı, 115.000 adalet çalışanı, 129.000 doktor, 174.000 hemşire, 37.000 ebe, 14.000 diş hekimi, 345.000 sağlık çalışanı, 60.000 kamu bankası çalışanı, 610.000 kamu diğer çalışanları, 140.000 din görevlisi ( bunlara pek gerek yok) )

170.000 savunma sanayi silah üretiminden çalışanlar.

90.000 avukat,

6.000 noter

150.000 özel eğitim öğretmenleri ( ilkokul, ortaokul, lise )

25.000 özel üniversite akadamisyenleri ( ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora )

2.500.000 çiftçi ( buğday, sebze, meyve, zeytin, peynir, yumurta, bal, yoğurt, bisküvi, çikolata, yağ, tavuk eti, dana eti, şeker, tuz, çay, nohut, pirinç vb )

60.000 içecek üretimi ( çay, ayran, gazlı içecekler, süt vb )

572.000 giyim çalışanı ( pamuk üretimi, ip üretimi, kumaş üretimi, kesimhane, dikimhane, ütü paket, satış mağazaları )

70.000 ayakkabı çalışanı ( 30.000 üretim, 30.000 kesim,dikim, paketleme , 10.000 satış mağazaları

60.000 mobilya üretim çalışanı ( oturma odası grubu, ebeveyn odası, genç odası, mutfak dolabı, bilgisayar masası vb )

90.000 elektronik ev eşyaları üretimi ( buzdolabı, çamaşır makinası, televizyon, fırın, bulaşık makinası, süpürge, ütü, saç kurutma, kombi, bilgisayar vb )

mutfak eşyaları, kozmetik ürünler, temizlik ürünleri, elektrik üretimi-dağıtımı, su, doğalgaz üretimi-dağıtımı, kömür, iletişim, cep telefonu, halı, perde, kırtasiye, araba üretimi, şoförler, inşaat, market, pazar, berber, pastane, kahvehane, cafe, eğlence dinlence, finans, muhasebe, gümrük müşaviri, makina mühendisi, geri dönüşüm tesisleri vb

Yani sadece belli kişilerin çocukları olacaksa bu sektördeki işleri kimler yapacak ???

Sadece belli mesleklere odaklanma derim. 1.000 civarı alt sektör var.

Ama diyorsan ki, çocuklar engelli doğmasın o olabilir. Zaten bazı engelli durumları tespit edip engelli doğacak çocuğu tespit edebilen teknoloji dünyada mevcut.

Çocuk engelli doğacak ise aldırmaları daha doğru olur. Ona katılırım.

Sonradan engelli olanlara ise toplum olarak bakacağız. Yapacak bir şey yok. Zaten devlet engellilere engelli maaşı veriyor.

Trafikte hızlı araba sürmemeye gayret edeceğiz. Ölümlerin ve sakat kalmaların başını çeken hızlı araba kullanmaktır.

Dünyada savaşların olmaması için gayret edeceğiz. Ölümlerin ve sakat kalmaların başını çeken diğer etken ise dünyadaki savaşlardır. Ama ne yaptık ne ettik ise olmuyor ise ve savaş kapımıza geldi ise savaşacağız. Yapacak başka bir şey yok.

Dünya geneli ise nüfus kalabalık. 7.200.000.000 nüfus dünyaya fazla. Bana kalsa her aile en fazla 1 çocuk yapsın derim. 250 civarı ülkeden bazı ülkelere bakıyorsun yüzölçümü ile nüfusu karşılaştırıyorsun. Yüzölçümü tarım arazisi, suyu, madenler, nüfusu besleme yetmiyor, gelişmesine imkan vermiyor. Bilhassa bu ülkeler tespit edilip çocuk yapmamaları tavsiyesi verilmeli.

Ülkemizde 784.000 km2, 83 milyon nüfus. Ülkemizde yakın zamanda tarım arazileri yetmeyecek. Sadece buğday üretimi için 80.000 km2 alan kullanıyoruz. sebze, meyve için 40.000 km2 alan kullanıyoruz.

Ülkemizde de her aile en fazla 1 çocuk yapmalı uygulamasına geçmeli.

1
Paylaş
1

merhabalar Hikmet Altun

sorduğun soru açıkcası saçma geldi. güçlü olmak, sanatçı olmak, yetenekli olmak hepsi, sonradan kazanılan özelliklerdir. yani sen bir insanı fakir ve gelişmemiş bir yere bırakırsan, o insan yeterince beslenemediğinden ve iyi spor yapamadığından güçlü olamaz, o fakir yerde ona hiç muzik resim şiir gibi şeyleri vermezsen, o insan sanatçı olamaz, eğer eğitim vermezsen kitap vermezsen bu insan bilimadamı olamaz. yani tüm bu özellikler senin imkanına bağlıdır, genetik değildir.

biz insanız ve insanların pençesi yoktur, güçlü değildir, zayıftır(fiziksel anlamda), insan olarak birbirimize bağlıyızdır. tek bir insan doğada hayatta kalamaz. birbirimize muhtacız ve bu yüzden toplumu oluşturduk. toplumu oluşturunca otomatik iş bölümüde oldu. kimisi demirci oldu, kimisi çiftçi, kimisi köle, kimisi kral, tüccar, sanatçı, asker, tüccar falan bir çok meslek ve iş bölümü ortaya çıktı. nedenini benimde anlamadığım bir şekilde, sınıf farklılıkları ortaya çıktı ve bu sınıf farklılıkları dolayısıyla azınlık en güçlü, çoğunluk itaatkar tayfa oldu.

bu sınıf farklılıkları dolayısıyla bir takım insanlar çok iyi eğitimler alabiliyor, her imkandan yararlanabiliyor ve haliyle sanatçı bilimadamı sporcu vb. çıkıyor. ama diğer taraftan yani imkanları olmayan tayfa hiçbir şey yapamıyor kendini yeterince geliştiremiyor. evlilik ve çocuk yapmak zaten kendi çevrenden, kendi imkanlarından biriyle olur genelde. yani herkes kendi sınırları içinden eş seçimi yapar. sınıf farklılıkları olduğu sürece imkanları olmayan ve imkanları olan zıt kişiler ortaya çıkacaktır.

201 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et