Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Üye
1

Hayvanlar (insanı saymazsak), eşine veya çocuğuna şiddet uygular mı?

Şiddet olaylarına tepki göstermek için insan harici hayvanların asla eşine veya çocuklarına şiddet uygulamadığı söyleniyor. Bu iddia doğru mu?
752 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atilla Şayan
Evrim Ağacı yazarı

Merhaba,

Bu iddialar; İnsan'ın bilinçli olarak kötülük üretebilmesine yönelik tepkilerin fazla idealize olmuş şeklidir.

Zira seyrettiğimiz pek çok belgeselde, hayvanların partnerlerine ya da yavrularına şiddet sergilediğine tanık olmuşuzdur. Birden fazla türde, kalan yavruların verimli şekilde beslenebilmesi için, en zayıf ve çelimsiz yavrunun bizzat anne tarafından kovulduğu ya da öldürüldüğü biliniyor. Mesela hemen alttaki verdiğim linkte bir dişi leylek, en zayıf yavrusunu yuvadan aşağı atıyor:

Tüm Reklamları Kapat

https://www.youtube.com/watch?v=XkGMux7xmUM

Babunlarda erkek bireyler baskınlığı gösterip dişiye kendini kabul ettirmek için, dişiyi ısırarak yaralamaya varan davranışlar sergileyebiliyorlar. Atlarda kızgınlık döneminde erkek bireyler, çiftleşme öncesi kısrakların sağrılarını ısırırlar. Aslan sürülerinde yeni gelen erkek aslan, dişinin/dişilerin tekrar kızgınlık dönemine girmesi ve çiftleşmeye hazır hale gelmesi için yavruları öldürürler.

Fakat bu davranışların hepsi güdüseldir ve hayatta kalmak ya da türün devamı gibi amaçlara hizmet ederler.

İnsan'ın farkı ise; şiddeti bilinçle uygulaması ve hatta şiddet içeren davranışlarına dinsel, geleneksel, kültürel bahaneler üretmesi, bu edimlerini haklı çıkarmaya yeltenmesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle; hayvanlarda şiddetin nedeni güdüler iken, insanlarda kültürel sebepler olabilmektedir ve bu da şiddet içeren davranışları ahlak'ın alanına sokmaktadır. Kısacası biz buna 'kötülük' diyoruz.

Sevgiye kalın.

354 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ondokuz Mayıs Üniversitesi. (28 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 28 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kriminoloji. (28 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 28 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close