Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlar (insanı saymazsak), eşine veya çocuğuna şiddet uygular mı?

Şiddet olaylarına tepki göstermek için insan harici hayvanların asla eşine veya çocuklarına şiddet uygulamadığı söyleniyor. Bu iddia doğru mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Bu iddialar; İnsan'ın bilinçli olarak kötülük üretebilmesine yönelik tepkilerin fazla idealize olmuş şeklidir.

Zira seyrettiğimiz pek çok belgeselde, hayvanların partnerlerine ya da yavrularına şiddet sergilediğine tanık olmuşuzdur. Birden fazla türde, kalan yavruların verimli şekilde beslenebilmesi için, en zayıf ve çelimsiz yavrunun bizzat anne tarafından kovulduğu ya da öldürüldüğü biliniyor. Mesela hemen alttaki verdiğim linkte bir dişi leylek, en zayıf yavrusunu yuvadan aşağı atıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=XkGMux7xmUM

Babunlarda erkek bireyler baskınlığı gösterip dişiye kendini kabul ettirmek için, dişiyi ısırarak yaralamaya varan davranışlar sergileyebiliyorlar. Atlarda kızgınlık döneminde erkek bireyler, çiftleşme öncesi kısrakların sağrılarını ısırırlar. Aslan sürülerinde yeni gelen erkek aslan, dişinin/dişilerin tekrar kızgınlık dönemine girmesi ve çiftleşmeye hazır hale gelmesi için yavruları öldürürler.

Fakat bu davranışların hepsi güdüseldir ve hayatta kalmak ya da türün devamı gibi amaçlara hizmet ederler.

İnsan'ın farkı ise; şiddeti bilinçle uygulaması ve hatta şiddet içeren davranışlarına dinsel, geleneksel, kültürel bahaneler üretmesi, bu edimlerini haklı çıkarmaya yeltenmesidir.

Özetle; hayvanlarda şiddetin nedeni güdüler iken, insanlarda kültürel sebepler olabilmektedir ve bu da şiddet içeren davranışları ahlak'ın alanına sokmaktadır. Kısacası biz buna 'kötülük' diyoruz.

Sevgiye kalın.

130 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
9
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
9

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Vatansever sanat veya vatansever bilim diye bir şey yoktur.”
Johann Wolfgang von Goethe