Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Hayvan endüstrisinin iklim krizi üzerindeki etkisini ne zaman konuşacağız?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Toprak Mühendisi

Konuşuyoruz zaten. Bol bol konuşuyoruz. Hatta bundan sıkıldık bile.

Çünkü endüstriyel hayvanlığın dünyaya verdiği zarar gereğinden fazla konuşuluyor. Evet, küresel ısınmaya etkisi büyük. Evet topraklarımız kirlenip verimsizleşiyor. Evet, bu sürdürülür değil. Ama bunları sadece konuşuyoruz çünkü endüstriyel hayvancılıktan şikayet eden kitleler (sizi tenzih ederim) bu konuyu yüksek oranda popülist bir yaklaşımla konuşuyorlar. Çünkü endüstriyel hayvancılıktan şikayet eden kitle genellikle yüksek gelir seviyesine sahip, eğitimli, entelektüel kitle ve o kitle medeniyetin en büyük başarılarından en yüksek seviyede yararlanırken doğal tarımı ve hayatı savunup, endüstriyel hayvancılığın bitmesi gerektiğini iddia ediyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Endüstriyel hayvancılığın Dünyaya verdiği zarar, daha büyük bir bütünün parçası. Mesele eğer Dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak ise başka birçok ve daha önemli konu var bununla ilgili. Dünyada 600 milyon aç insan varken aynı Dünya her yıl 350 milyar dolar parayı kozmetiğe harcıyor. Dünyaya ve insanlığa hiç bir katkısı olmayan çok sayıda alana (kozmetik, fal, medikal estetik, ziynet) harcanan para toprağa, bitkisel beslenmeye harcansa endüstriyel hayvancılık biter zaten. Ama biz insanlık olarak saç ektirmeye, vajina beyazlatmaya, tırnak estetiğine, medyumlara, servet değerindeki küpelere saatlere gerdanlıklara, aids-kanser-lösemi araştırmalarından daha fazla para harcıyoruz.

Endüstriyel hayvancılık en azından beslenme gibi çok temel bir gereklilik kapsamında. Yavaş yavaş hayvansal beslenmeden uzaklaşmalıyız zaten çünkü bunu şak diye kesecek olsak oluşan boşluğun yerini dolduracak bitkisel üretim yok. Geniş kitleler aç kalır. Bu geçişli olmalı -ki oluyor zaten- ama başka sayısız alan anında durdurulsa Dünyaya hiç bir şey olmaz hatta bir ferahlama bile gelir. Örnek: Fosil yakıt ve özellikle kullanımı. Akaryakıtı terk edip elektrikli araba kullanıp çevreye daha az zarar verdiğimizi iddia ediyoruz ama arabaya harcanan elektrik kömürle üretiliyor. Mizah bu. Ancak gülünebilir.

Bu Reklamı Kapat

Bir yandan da hayvansalı bırakıp bitkisele yönelelim, tamam. Ama bitkisel üretim de yüksek oranda endüstriyel zaten. Küresel ısınmaya katkısı yok ama toprağın ve suyun kirliliğine katkısı yüksek. E nu da bırakalım. Bu durumda da soru tam olarak babanemin ağzından: E ne yiycez? Endüstriyel tarım, ister hayvansal ister bitkisel olarak biterse 8 milyar insanı besleyemeyiz. Mecburuz endüstriyel gıda üretmeye. Gübre, ilaç kullanmaya mecburuz. Buyursunlar, doğal tarımı savunanlar her gün ekmek soğan yesinler. Mümkün mü? Hayır. Doğal tarım diye bir şey yok. Tarımın kendisi bile doğal bir şey değil. Tarımın kendisi, varlığı bile doğal değil. Bu gerçeğin üzerine neyi tartışıyoruz ki?

İşine, toplu taşıma varken her gün arabasıyla giden kişinin endüstriyel hayvancılıktan şikayet etmesi anlamsızdır. Evinde hem pc, hem tablet, hem laptop, hem telefon olan, kullanmadığı ışığı söndürmeyen, ihtiyacından fazla giysisi ayakkabısı yiyeceği olan kişiler var oldukça isterseniz yer yüzünde hayvansal beslenen tek bir kişi kalmasın, hiç bir şey değişmez. Değişmeyecek zaten. Gereğinden 1 lt fazla su tüketen insanlar var oldukça (ki su sıkıntısı, besin, toprak, iklim vs. hepsinden daha acil bir sorun) düze çıkamayacağız. 850 milyon insan içilebilir, temiz suya ulaşamazken her gün milyonlarca litre su dekoratif bahçe süsleyen çimlere veriliyor. Tek bir zengin insanın sadece keyfine harcadığı kaynaklar, fakir binlerce kişinin yaşamını değiştirir. Golf sporuna ayrılan kaynakları bilseniz inanamazsınız. Futbolu, tenisi, motorsporlarını (ki çok severim, motosiklet sahibiyim) ekleyin buna... Ortaya çıkan ölçek inanılır gibi değildir.

Küresel sorunlar çok derin ve karmaşık. Bence er geç Dünya hayvansal beslenmeyi yüksek oranda azaltacak ve endüstriyel hayvancılık da bitmese de Dünyaya zarar vermeyecek kadar küçülecek. Ama bu bir şeyi değiştirmeyecek. Çünkü çok daha büyük sorunlarımız var. Milyarlarca insanın sofrasını direk etkileyen dengeler öyle kolay kolay değişmez. Hatta işin acısını söyleyeyim, mecbur kalınmadıkça değişmez. Küresel ısınmayı dikkate alıp parfümlerin içeriğini değiştirmemiz için denizlerin yükseldiğini çıplak gözümüzle görmemiz gerekti. Hatta kış tatiline gittiğimiz otelin önünde kar yerine otların kaldığını. Üzgünüm ama henüz çok aptal ve ilkel bir medeniyetiz. 100-150 yıl kadar sonra bu konuyu tekrar konuşmak üzere, sevgiler. :)

167 görüntülenme

Kaynaklar

  1. wikipedia. Iklim Değişikliği. (27 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 27 Ocak 2022. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et