Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Hayvalar insan yavrularını sevimli bulur mu?

Daha önce evrim ağacından edindiğim bilgiye göre bize hayvan yavrularının neden sevimli geldiğini öğrenmiştim, aynı durum hayvanlar için de geçerli mi? Evcil köpekler ve kediler, sahipleri doğurduğunda onun bebeği olduğunu biliyorlar mı veya sevimli buluyorlar mı? Evcil hayvanlar zarar vermiyor bebeklere ama vahşi hayvanlar zarar verir mi
Hayvalar insan yavrularını sevimli bulur mu?
Hayvalar insan yavrularını sevimli bulur mu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Emin olarak bir cevap vermeyeceğim ancak bu konuda belirleyici olanın hayvanın kendi iletişim yöntemi olabileceğini düşünüyorum. Mesela köpekler koku duyusunu iletişimde ağırlıklı olarak kullanırlar ve genelde koku ile tanırlar. Bir köpeğin yavrusunu bu açından koku duyusu ile ağırlıklı olarak tanıyacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bu konuda zaten yani 'kokuların dili' diyebilecegimiz şekilde doğa da hayvanların bölgesel işaretleme veya üreme dönemlerini tanıma ve iletişim kurmada 'feromon' adında ceşitli biyokimyasallara dayalı 'koku mesajları' ile iletişim kurdukları biliniyor. Bu açından bir köpekte görsel veriden çok koku verisinin köpek için daha tanımlayıcı olabileceğini düşünüyorum.

Mesela kuşlardan bir çoğunda görsel yanılmanın daha kolay olabileceği düşünülebilir. . Yani bir kuşu görsel olarak kandırmak kolay olabilir. Çünkü kuşlarda koku ile tanıma yeterince gelişmemiş olabilir. Örneğin bir guguk kuşu yavrusunu başka bir yuvada besletmek için yumurtasını başka bir yuvaya bırakır ve yuva sahibi anne kuş bu durumu hiç fark etmeyebilir. Yuva sahibi anne kuşun yavrularını koku yoluyla tanıması mümkün olsa böyle bir durumda kandırılmasının daha zor olacağını düşünebiliriz. Koku duyusuyla iletişim kuran hayvanlarda tam aksine kandirilma daha zordur belki de mümkün değildir.

Bu Reklamı Kapat

Bunları gözetirsek köpeklerin sahiplerini daha çok koku yoluyla tanıdığını veya en azından köpek için iletişimde kokunun daha ağırlıklı önemi olabileceği de düşünülebilir. Bu açıdan köpeğin insan yavrularına karşı durumunda da bunu belirleyici etkilerinin olabileceği düşünülebilir.

Mesela ekteki kaynak haberden alıntı yaparsak bu düşüncelerin doğruluk payı olduğu anlaşılabilir: "Macaristan'daki Eotvos Lorand Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmalara göre, köpeklerin beyinleri insan yüzlerini tanımak üzere yapılandırılmamış. Ancak köpekler sahiplerini koku ve ses yoluyla tanıyorlar.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlar ise yüzleri görsel bir iletişim olarak kullanıyor. Ancak köpeklerin beyin mekanizmaları farklı olduğu için görsel olarak tanımaya yatkın değiller. "[1]

Konuya bu bilgiler çerçevesinde bir bakış açısı geliştirmek ve bunlara göre ele almak düşünülebilir.

Kaynaklar

  1. www.google.com. Bilim Insanları Beyinlerini Inceledi: Köpekler Sahiplerinin Yüzünü Tanır Mı?. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2022. Alındığı Yer: www.google.com | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bir ek bilgi daha cevap yazdıktan sonra aklıma geldi sorunuza bir başka açıdan da katkı sağlayabilir.

Bilindiği üzere insan beyninde özel yüz tanıma nöronları vardır. Bunlar yüz tanıma konusunda uzman hücreler diyebiliriz. Bu hücreler sayesinde herhangi bir yüz tanındığı gibi belli unsurlari içeren ve yüze benzeyen şekiller de insan yüzü gibi algı oluşmasına neden olur.

Bu Reklamı Kapat

Yüz konusunda pareidolia örneği
Yüz konusunda pareidolia örneği
Evrim ağacı

Bu resimdeki gibi insan yüzüne benzeyen şekillere beynimiz bu konudaki uzmanlaşmış hücrelerden dolayı görsele bir insan yüzüymüşcesine bir imaj yüklüyor. Dolayısıyla insan zihni görsel veri tanıma konusunda ve yüz şekillerini ayırt etme konusunda oldukça özel diyebiliriz. Tabi bu durum diğer canlılarda için de geçerli. İnsan olarak onların da yüz şekillerindeki unsurlardan (göz, burun, ağız vb.) Dolayı onların da yüzlerini özel bir şekilde ayırt ediyoruz. Dolayısıyla Hayvan yavrularına bakışımızdaki özellikler de bunların da payı olabilir.

Tabi pareidolia (görsel sanrı) sadece yüz şekilleri için geçerli değil. Örneğin bulutlarin şekillerini bazı nesnelere benzetme gibi durumlarımız da buna dahildir. Ancak yüz konusunda özel yüz tanıma hücreleri bu işi daha başka bir noktaya taşıyor diyebiliriz. Bulutlar gibi konularda ise gördüğümüz bir görseli zihin yine tanımaya çalışırken ona zihnimizde yer alan daha önceki imgelerin imajını yükleyebiliyor. Yani önceki görsel imgeleme ile zihnimiz bulutların şeklini arasinda ilişkilendirme yapıyor.

Bütün bu bilgileri de gözetirsek insan için görsel veri tanıma oldukça ön planda diyebiliriz. Kaldı ki bir çok bilgi zihnimize görsel kodlanır. Hafızamızdaki bir çok bilgi görsel veriye dayanır. Dolayısıyla bizler için bebeklere veya çocuklara karşı zihnimizde bulunan 'sevimlilik' imgelemesini diğer canlıların yavrularına da yüklememiz mümkündür. [1]

Kaynaklar

  1. Ç. M. Bakırcı. Pareidolia Nedir? Bize Bir Şeyler Fısıldadığını Sandığımız Şekiller!. (16 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et