Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Hayatta bir şeyler yapan ile yapmayan arasında ne fark vardır?

Arkadaşlar sonuçta her ikisi de ölücek birgün değil mi? İşte dinler, inançlar vs bunları bir kenara bırakırsak tam olarak bu iki insanın arasındaki farklar gerçekten nelerdir? Yoksa bir fark var diyemez miyiz?
620 görüntülenme
Hayatta bir şeyler yapan ile yapmayan arasında ne fark vardır?
Hayatta bir şeyler yapan ile yapmayan arasında ne fark vardır?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

İnsan, zekasının yan ürünü olarak evrimleşen anlamlandırma özelliğini kullanır ve her şeyde bir anlam arar. Bazen evrimsel sürecin yapmak zorunda bıraktığı temel davranışlarda ve bunun ötesinde de bir anlam arıyoruz.

Neden ürediğimiz ile ilgili evrimsel açıklama ile yakından ilgili bir durum. Üreyen ve üremeyen arasındaki en temel fark genlerini gelecek nesle aktaramamasıdır. Zekamızın evrimi sayesinde bu konuda doğal işleyişin ötesine geçebilsek de evrim başka şekillerde devreye giriyor. Eğer atalarımız bir şeyler yapmasaydı şu anki durumda olmayacaktık. İşte bir şey yapan ve yapmayan arasındaki fark da budur. Bu yüzden bizde de bunu yapma isteği var. Bu gayet doğal bir arzu. Evrimin bizi zorladığı başka bir mekanizma.

Tüm Reklamları Kapat

Zekamızın evrimi ise durumu biraz daha karmaşıklaştırıyor. Bu mekanizmayı meşrulaştırmak için evren yok olsa bile bizim kurtulacağımızı düşünebiliyoruz. Başka evrenlere geçebileceğimizi ya da ölümden sonra bir yaşam olduğunu düşünebiliriz. Bunların hepsi sadece bu mekanizmayı meşrulaştırmaya çalışma yollarımızdan birkaçıdır.

Evrimde çeşitlilik olduğu gibi o farkı düşünme, hayatı anlamlandırma konusunda da bir çeşitlilik var. Kimisi hayatın bir gün bitecek olmasının bir şeyler yapmak için asıl itici güç olduğunu düşünür. Kimisi ise bir gün bitecekse yapılanların anlamsız olduğunu düşünür. Bunu, hayatın anlamını her insan kendisi bulmalı.

138 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mekalid Menar
Mekalid Menar
15K UP
Physician

Evet,eğer herkes ölüp ve yok olacaksa hepimizin hiç bir değeri kalmayacak..

Yaptıklarımız,emeklerimiz,uğraşlarımız,acılarımız, sevinçlerimiz,sevdiklerimiz hepsi boşa ve yokluğa ve hiçliğe gidecek..

Tüm Reklamları Kapat

Evet bu acıyı vicdan kaldıramaz..

Eğer ölümden sonrası yoksa insan en aciz hayvandan daha hüzünlü kederli ve aciz bir hale girer...

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
ARDA ADNAN KALKAN
Düşünebilen bir insanım

Hiçbir şey yapmayan yani çalışmayan, üretmeyen, eğlenmeyen, dolaşmayan insanların psikolojisi bozulur. Zaten psikolojinin düzgün olmasının iki şartı vardır. Sevmek ve çalışmak. Çalışma yoksa psikoloji bozulur. İkisi arasındaki temel fark budur kısacası. Ayrıca para kazanamaz. Mevcut kaynaklarını kullanır o da yoksa devlet yardım eder. O da mümkün değilse dilenmesi gerekir. Sonuç olarak çalışmadan sağlıklı yaşanmaz. Unutun o hayali:))

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

Esenlikler. Hep dedim, şimdi de diyorum; Yaşamın amacı ya da anlamı yok. Yalnızca biz bazı şeylere anlam yüklüyoruz. Örneğin; Uçaklar. Uçakların bir amacı ve bir anlamı var. Sizi bir yere götürür ve önemlidir. Peki sizin? Nedensiz yere doğarsınız ve nedensiz yere ölürsünüz. Anlamı ne? Yok değil mi? Evet yok.

Kanımca arada bir ayrım yok, ikiside aynı. Ancak bu ikisinin amacı, yaşamı anlamlandırma çabası ve seçimleri ayrı. Önemli olan yaşamın anlamsızlığını nasıl anlamlandırdığınız. Benim için Orgenerallik rütbesi bir düş bile olsa ulaşılması gereken ulu bir amaç. Çünkü bana göre yaşam inanılmaz derecede düzenli, güç ve görkemli. Olabileceğin en iyisi. Yaşamın anlamsızlığıda aynı. İkiside aynı derecede inanılmaz ve olabileceğin en iyisi. Orgenerallik rütbeside öyle (Mareşallığı saymazsak). Olabileceğin en iyisine ulaşmak benim amacım.

Tüm Reklamları Kapat

Mozart, Beethoven, Nikola Tesla ve Ulu Mareşal Atatürk. Bunların seçimleri ayrıydı. Nikola Tesla duygusaldı ve insanlığı olabileceğin en iyisine ulaştırmak istiyordu. Atatürk, oda duygusaldı ama o, o ayrıydı. O anlamsızlığı anlamdırmak, insanların seçimleri rahatça yapabileceği bir cumhuriyet yarattı arkadaşları ile birlikte. Kimisi saygın, kimisi seçkin, kimisi önemli kimisi bu üçü olmasada kendini doyuma ulaştırmak için varsıl olmak ister. Önemli olan seçimlerdir ve gelişimi sürdürmektir. İnsan bir gelişim sürecinin (Büyük patlamadan büyük yok olmaya kadar olan süreç) ürünüyse eğer nankörlük etmemeli bu süreci sürdürmelidir. Onun dışında inanın bir ayrım yok. Özümüzde aynıyız.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close