Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Hayat mücadelesi gereksiz midir? Neden yaşamak için mücadele veriyoruz?

Hobilerim yeterince var tavsiye falan da istemiyorum sadece felsefi olarak sizce ne kadar mantıklı? Milyarlarca yıllık evren için bizim ömrümüz bir hiç zaten ama kendimizi öldürme imkanımız varken neden hayatın her dönemindeki farklı farklı zorluklarla baş etmek zorundayız?

Hayat mücadelesi gereksiz midir ? Neden yaşamak için mücadele veriyoruz ?
1
Anonim 2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yaşamın ne kadar boş, anlamsız olduğu düşünülebilir. Yaşamın gereksizliği kansına varılabilir.

Ancak yaşamı isteyerek severek mutlu şekilde yaşayan insanlar da hayatı üst düzey bir anlamla doldurabilirler. İkisinden biri doğru sonucuna hiçbir şekilde çıkamayız doğrudan. Kişisel bir yargı olarak kalır kendi yaşam yorumumuz. Neden...

Bizim yaşamın ne olduğunu anlamamız gerekir ki, nitelik açısından anlam yükleyebilelim. Hatta her yönüyle anlayıp analiz etmiş olmamız gerekir ki, kendi değerlerimize göre tutarlı ve kapsamlı bir anlam yükleyebilelim.

İnsan ömrünü, süresi üzerinden değer atfına maruz bırakmak, felsefi anlamda insan olmayı hiçe saymak olacaktır. 20 yıllık bir ömür bile bireyin gelişimi için önemli ve değerli olabilir.

Diğer yandan insan türü, varolageldiği zamandan beri, yaşamda kalmayla başa çıkmak zorundaydı. Onu yaşamda tutan güdü yoğun olarak buydu. Bir çok kişinin, yaşamda kalmayla ilgili sermaye sorunlarını aşmasının arkasından hızla varoluşsal sorunlara gömülmesinin en önemli nedeni, yaşamda kalma gibi temel bir güdünün işlevsizleşmesi. İşte bu aşamada, artık yaşamın öyle bir anlamı olmalı ki, kendisini elde etmek için çaba göstermeden de yaşamaya değer olsun. Bu, insan türü için çok çok yeni ve aşılması zor bir soru. Buzul çağlarını aşarken kullandığı yöntemler, tehlikelere karşı tetikte olmanın verdiği gerilim vs vs hiçbiri bu yeni sorunu çözmede işe yaramamakta.

İşte insanlık tarihiyle uyum sağlamayan bu yeni, doğadan kopuk yaşam şekli içinde, hayatta kalma üzerine yüklenecek yeni anlamlara ihtiyacımız var. Kendini öldürmek, yaşam denen deneyimde başarısızlığını kabul etmek oluyor... Pes etmek. İlkel kabilede herşeyden habersiz böcek yiyen bir yerli, yaşam deneyiminde başarılı iken, entelektüel, statü! sahibi birey kaybedebilmekte demek ki.

Genel olarak hayatın anlamı, bizim kafamızı patlatana kadar onu ararken geçirdiğimiz değişim gelişim sürecinin bizi ulaştırdığı nokta oluyor. Yani gösterdiğimiz çabanın kendisi. İntihar, bu çabayı gösterme zahmetine katlanmayı göze alamamak.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları olarak, keşiflerimizin toplumsal ve politik sonuçlarının farkında olmak zorundayız. Bilimin apolitik, akültürel ve asosyal olması asil bir hedeftir. Ancak bilim bunların hiçbiri olamaz. Çünkü bilimi icra eden insanlar olarak bizler, bunların hiçbiri değiliz.”
Mae Jamison