Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Hangi meslekleri tavsiye edersiniz?

Gelecek sene üniversiteye gideceğim ve sınav puanlarım gayet iyi gelecek gibi duruyor. Fizik okumak istiyorum ama ülke içerisinde pek değer görmediğini farkettim. Çok mükemmel lüks bir hayat yaşamak istemiyorum ama hayat kalitem de olsun istiyorum. Akademisyen olmak isterim ama galiba öğrenciler de azalmaya başlamış. Sizce ne yapabilirim?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kişi hangi işi doğru ve huzurlu yapıyorsa o mesleği yapması daha doğrudur. Bu konuda ısrarcıyım ve altını yeniden çizerek söylemek istiyorum: kişinin yapabildiği ve yaparken keyif duyduğu işi mesleği olmalıdır.

Para kazanmak yalnızca yapılan işin bir karşılığıdır. Eğer o işi sizden başka kimse yapamıyorsa daha büyük bir iş yaptığınız anlamına gelir ve daha çok para kazanırsınız. Örneğin piyasa yazılımcı az bulunduğu için bugün yazılımcılar yaptıkları işten ziyade sayıları az olduğu için daha yüksek ücretlerle çalışıyorlar.

Anlaşılan o ki para kazanmak için az yapılan bir işte bulunmak gerekiyor. Yani işini en iyi şekilde yapan ve kaliteli bir iş çıkaran insanlar daha çok para kazanacaktır. Çünkü onlardan piyasada az bulunur. Eğer herkes kaliteli iş yaparsa diye endişelenmeyin çünkü bu durumda kalite standartları değişeceği için artık daha da kaliteli yapanlar az bulunacaktır. Ancak şunu düşünün: işini kötü yapan bir yazılımcısınız çünkü sırf para kazanmak için o meslektesiniz. Evet bundan 10 yıl sonra bilgileri geride kalan ve kalitesiz iş yaptığı için bilin bakalım kim kovulacak? Bildiniz, siz. Olay para kazanmakta veya meslekte değil işini iyi yapmakta. İyi yapmak pek çok açıdan kaliteli yapmakla eşdeğerdir. Bugün üretimi ve satışı yok ama bir yerden bulabilirseniz şu kitabı okumanın kalitenin ve işin doğru yapılması açısından herkese yardımcı olacağını düşünüyorum:

Rafael Aguayo - Japon Muciesinin Mimarı - Japonlara Kaliteyi Öğreten Amerikalı Dr. Deming - Form Yayınları - 1993 - ISBN: 9789757701309

Kitapta bir işi kaliteli yaptıkça artan kardan bahsediliyor ve derinlemesine açıklanıyor. Buna öncülük eden kişi olan Dr. Deming özelinde de örnekler veriliyor. Dr. Deming'in kalite konusunda yaptığı ve dönemiyle çok ters düşen çalışmaları ve düşünceleri Japonlar tarafından kabul görüyor ve bugün hala devam eden hepimizin bildiği Japon kalitesini ve memnuniyetini ortaya çıkarıyor.

Tüm bunlarla birlikte kendi deneyimimden söz edeyim:

Ben şehir ve bölge planlama bölümü okuyorum. Bu bölümü okumamın nedeni bu işe bir tutkumun olması, kendimi bunu yapabilecek kadar yeterli ve diğer mesleklere göre bu meslekte kendimi daha başarılı görmem. Aynı zamanda çoğu zaman 24 saatimi çalışmaya harcasam da mutsuz olmuyorum çünkü çektiğim her çizgi, düşündüğüm her plan kararı beni mutlu ediyor. Petrol mühendisi de olabilirdim ancak bu işten keyif almazdım. Çevremde sürekli matematik hesapları yapmak yerine sosyal konularla doğrudan ilintili olmayı daha çok seviyorum. Ancak bir başka tanıdığım kişi eline kağıt kalem alıp da boruların içinden sıcak su geçerken ne kadar genleştiği konusunda akla gelmedik hesaplamalar yapmaya bayılıyor. Onun mesleği benimkinden daha çok para kazanıyor. Ya da bir başka örnek: üniversite sınavında benimle aynı sıralamaya sahip arkadaşım adı "nükleer enerji mühendisliği" olan çok havalı bir bölüme gitti. Benim bölümümün kaç yıllık olduğunu bile insanlar bilmiyorken söylediğimde sırf üzülmemem için güzel bölümmüş demelerine karşın "nükleer enerji mühendisliği" okumak çok daha çekici görünüyor, öyle değil mi? Benim için değildi elbette.

Tüm önemli olan kişinin kendisini bulması ve memnun olduğu işi saptayabilmesi. Ülkemizdeki pek çok öğrenci (kişisel deneyimlerime göre %96) bunu başaramıyor. Sonra da hiç kimsenin işini doğru düzgün yapmadığı, herkesin nedenle birbirine kızdığı bir toplum oluşuyor. Ne yazık.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın