Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Hangi meslekleri tavsiye edersiniz?

Gelecek sene üniversiteye gideceğim ve sınav puanlarım gayet iyi gelecek gibi duruyor. Fizik okumak istiyorum ama ülke içerisinde pek değer görmediğini farkettim. Çok mükemmel lüks bir hayat yaşamak istemiyorum ama hayat kalitem de olsun istiyorum. Akademisyen olmak isterim ama galiba öğrenciler de azalmaya başlamış. Sizce ne yapabilirim?
259 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yunus Emre Çelik
Şehir Plancısı

Kişi hangi işi doğru ve huzurlu yapıyorsa o mesleği yapması daha doğrudur. Bu konuda ısrarcıyım ve altını yeniden çizerek söylemek istiyorum: kişinin yapabildiği ve yaparken keyif duyduğu işi mesleği olmalıdır.

Para kazanmak yalnızca yapılan işin bir karşılığıdır. Eğer o işi sizden başka kimse yapamıyorsa daha büyük bir iş yaptığınız anlamına gelir ve daha çok para kazanırsınız. Örneğin piyasa yazılımcı az bulunduğu için bugün yazılımcılar yaptıkları işten ziyade sayıları az olduğu için daha yüksek ücretlerle çalışıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Anlaşılan o ki para kazanmak için az yapılan bir işte bulunmak gerekiyor. Yani işini en iyi şekilde yapan ve kaliteli bir iş çıkaran insanlar daha çok para kazanacaktır. Çünkü onlardan piyasada az bulunur. Eğer herkes kaliteli iş yaparsa diye endişelenmeyin çünkü bu durumda kalite standartları değişeceği için artık daha da kaliteli yapanlar az bulunacaktır. Ancak şunu düşünün: işini kötü yapan bir yazılımcısınız çünkü sırf para kazanmak için o meslektesiniz. Evet bundan 10 yıl sonra bilgileri geride kalan ve kalitesiz iş yaptığı için bilin bakalım kim kovulacak? Bildiniz, siz. Olay para kazanmakta veya meslekte değil işini iyi yapmakta. İyi yapmak pek çok açıdan kaliteli yapmakla eşdeğerdir. Bugün üretimi ve satışı yok ama bir yerden bulabilirseniz şu kitabı okumanın kalitenin ve işin doğru yapılması açısından herkese yardımcı olacağını düşünüyorum:

Rafael Aguayo - Japon Muciesinin Mimarı - Japonlara Kaliteyi Öğreten Amerikalı Dr. Deming - Form Yayınları - 1993 - ISBN: 9789757701309

Tüm Reklamları Kapat

Kitapta bir işi kaliteli yaptıkça artan kardan bahsediliyor ve derinlemesine açıklanıyor. Buna öncülük eden kişi olan Dr. Deming özelinde de örnekler veriliyor. Dr. Deming'in kalite konusunda yaptığı ve dönemiyle çok ters düşen çalışmaları ve düşünceleri Japonlar tarafından kabul görüyor ve bugün hala devam eden hepimizin bildiği Japon kalitesini ve memnuniyetini ortaya çıkarıyor.

Tüm bunlarla birlikte kendi deneyimimden söz edeyim:

Ben şehir ve bölge planlama bölümü okuyorum. Bu bölümü okumamın nedeni bu işe bir tutkumun olması, kendimi bunu yapabilecek kadar yeterli ve diğer mesleklere göre bu meslekte kendimi daha başarılı görmem. Aynı zamanda çoğu zaman 24 saatimi çalışmaya harcasam da mutsuz olmuyorum çünkü çektiğim her çizgi, düşündüğüm her plan kararı beni mutlu ediyor. Petrol mühendisi de olabilirdim ancak bu işten keyif almazdım. Çevremde sürekli matematik hesapları yapmak yerine sosyal konularla doğrudan ilintili olmayı daha çok seviyorum. Ancak bir başka tanıdığım kişi eline kağıt kalem alıp da boruların içinden sıcak su geçerken ne kadar genleştiği konusunda akla gelmedik hesaplamalar yapmaya bayılıyor. Onun mesleği benimkinden daha çok para kazanıyor. Ya da bir başka örnek: üniversite sınavında benimle aynı sıralamaya sahip arkadaşım adı "nükleer enerji mühendisliği" olan çok havalı bir bölüme gitti. Benim bölümümün kaç yıllık olduğunu bile insanlar bilmiyorken söylediğimde sırf üzülmemem için güzel bölümmüş demelerine karşın "nükleer enerji mühendisliği" okumak çok daha çekici görünüyor, öyle değil mi? Benim için değildi elbette.

Tüm önemli olan kişinin kendisini bulması ve memnun olduğu işi saptayabilmesi. Ülkemizdeki pek çok öğrenci (kişisel deneyimlerime göre %96) bunu başaramıyor. Sonra da hiç kimsenin işini doğru düzgün yapmadığı, herkesin nedenle birbirine kızdığı bir toplum oluşuyor. Ne yazık.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close