Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
je vole
je vole
6K UP
Üye
0

Hamamböceklerinden iğreniyorum da uğur böceklerinden neden iğrenmiyorum?

601 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Ömer faruk Dal
1.5 yıldır felsefik ve bilimsel konular araştırıp yorumluyorum

Bunun aslında birçok nedeni olabilir, bunlardan bazıları büyüdüğünüz çevre, çocukluk travmalarıdır. En yaygın olanı büyürken aileniz uğurböceği gibi halk tarafından şirin kabul edilen uğurböceği gibi böcekleri gördüğünde ayy çok tatlı gibi tepkiler vermesidir hamamböceği içinse tam zıttı bir tepki verilmektedir. Sizde büyürken uğurböceği iyi hamam böceği kötü diye kafanıza kazıdığınız için böyle olmuştur.

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ramazan İlbeği
Çokça bilgi edindim ve düşündüm.

Olay kafamızda bitiyor aslında. Şöyle örnek vereyim:

Çevremizden kaynaklı. Şöyle anlatmak gerekirse, biliyorsunuz ki biz bir zamanlar bebektik ve büyüklerimizden herşeyi öğrendik, dilimizi bile onlardan öğrendik, onları taklit ettik, küçüklüğümüzde bile kafamıza şu oturmuştu: Biri böcek görünce ondan korkuyordu. Bunu tek çevremizde değil, küçükken izlediğimiz çizgi filmlerde dahi görüyorduk, ancak eğer hamam böceği gördükleri zaman uğur böceği gibi farklı bir tavırla yanaşsalardı biz de hamam böceklerini ve uğur böceklerini hemen hemen aynı şekilde nitelendirirdik. Ayrıca tek bebeklikten değil, büyükken bile insanların böceklerden korkması ile ilgili, bu atalarımızdan başladı ve bizden devam edecek, eğer atalarımız böyle yapmasaydı onlara uğur böceği gibi yaklaşırdık.

Tüm Reklamları Kapat

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Elif Kavak
Elif Kavak
10K UP
Fikir yürütmem sonucunda:

Bizlere yaşamsal zarar verebilecek nesne, canlılara karşı kendimizi savunmak için iğreniyor olabiliriz. Literatürde iğrenme, temel duygular arasında yer almaktadır ve yaşamsal bir fonksiyonu da vardır. Örneğin, kötü kokulu bir peynirden ya da çürümüş meyveden tiksinmemiz de bizi ölümden koruyan bir mekanizmadır. Tabi bu biyolojik yönümüz.

Dış dünyaya karşı edindiğimiz bilgiler sonucunda da bir değerlendirme yapıyoruz ve karara varıyoruz. 'Bunun bana herhangi bir zararı olur mu?' Hamam böceklerinin nasıl koşullarda yaşadığına, ne tür ortamlarda bulunduğu bilgisi ile o türden gelebilecek zararlara karşı iğrenme duygusu ile aslında kendimizi koruyor oluyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap

Doğru yada yanlış diyemem ama bunun nedeni "bilgi". Zira edindiğimiz basit bilgiler çerçevesinde, hamamböcekleri kokulu, nemli, karanlık ve pis ortamlarda yaşar, uğurböcekleri ise genellikle ağaç, yaprak, çiçek gibi daha temiz olduğunu düşündüğümüz ortamlarda göründüğü için göz alıcı renkleri ile bize daha çekici gelir.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close